Ustati ujutro iz kreveta tokom zime može biti zaista teško. Profesor biološke psihologije i istraživač spavanja s Univerziteta Regensburg u Njemačkoj Jurgen Culaj (Juergen Zulley) kaže kako ljudi, također, pomalo hiberniraju.
Čovjek se adaptira na manje sati dnevnog svjetla tako što spava duže, ali naš san manje nam pruža odmora, kaže ovaj stručnjak.
Tako smo zimi više umorni tokom dana nego što smo ljeti. Jednostavan lijek koji za to nudi ovaj istraživač je: Idite na dnevno svjetlo!
Mnogim ljudima tokom zime nedostaje dnevno svjetla. Svjetlo potiče tijelo da prestane lučiti “hormon spavanja” melatonin, ističe Culaj.
Zimski umor posebno je prisutan među starijim ljudima i među ljudima koji su depresivni ili pate od nesanice. Ljudi koji rade u uredima, također su više pogođeni, jer je u zatvorenim prostorima obično previše tamno.
Profesor Culaj preporučuje boravak na dnevnom svjetlu najmanje 30 minuta svakog dana. Čak i za vrijeme sivih zimskih dana ima dovoljno svjetla da bi to potaknulo čovjeka, a vježbanje će dodatno potaknuti cirkulaciju krvi.
Ako radite u kanceleriji, trebali biste držati upaljeno svjetlo, preporuka je njemačkog istraživača. Tome će, također, pomoći ako je stol za kojim radite bliže prozoru.
Još jedan savjet: svjetlo je veoma važno kad ujutro ustanete iz kreveta. Neka bude upaljeno što jače svjetlo, savjetuje Culaj.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.