16.8 C

Zlato za Keniju, Lucija Kimani zauzela 116. poziciju

Kenijska atletičarka Jemima Jelagat Sumgong nova je olimpijska šampiona u maratonu.

- Izbori 2024 -

Ona je do zlatnog odličja u trci na 42 kilometra i 195 metara došla za dva sata, 24 minuta i četiri sekunde.

Sa devet sekundi zaostatka srebrnu medalju osvojila je Eunice Jepkirui Kirwa iz Bahreina, bronzana sa prošlogodišnjeg prvenstva svijeta.

Bronzano odličje pripalo je Mari Dibaba iz Etiopije (2:24,30).

Predstavnica BiH Lucia Kimani uspjela je istrčati olimpijski maraton i vremenom 2 sata 58 minuta i 22 sekunde zauzeti 116. mjesto.

Ovo je za Kimani bio treći olimpijski maraton.

Za nastup na olimpijskom maratonu u Rio de Janeiru bilo je prijavljeno 157. maratonki, od kojih je 139 završilo trku.