AGILEd projekat, koji Udruženje poslodavaca Zenice provodi u partnerstvu sa Savezom udruženja/udruga poslodavaca ZDK, a sufinansira Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH, ima za cilj zagovarati izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH uvođenjem modela raspodjele prema rashodovnoj osnovi (opterećenju) kantona.
Studijom „Modeliranje raspodjele javnih prihoda u Federaciji BiH“ utvrđeno je da se pojedinim kantonima dijelom neosnovano dodjeljuju sredstva po osnovu prikupljenog PDV-a, te su predložene korekcije postojeće raspodjele u visini od preko 100 miliona KM godišnje. Slijedeći primjer Švicarske (kon-) federacije, preporučeno je da se navedena sredstva preraspodjele kantonima s najnižom resursnom osnovom.
Kako bi se osigurao održiv i ravnomjeran regionalni razvoj i namjensko trošenje sredstava, model predviđa osnivanje Fonda za regionalni razvoj, pri Ministarstvu finansija FBiH, a putem kojeg bi se finansirale manje razvijene općine i gradovi (razvijenost definirana visinom resursne osnove, odnosno dohotka građana, profitabilnosti pravnih lica i potencijalno oporezivom imovinom/investicijama fizičkih i pravnih lica).
Općine i gradovi bi prema predloženom modelu bile prihvatljive za finansiranje ukoliko obustave naplatu lokalnih taksi i naknada prema privredi, što bi ih u konačnici činilo konkurentnijim i unaprijedilo sveukupni poslovni ambijent i potaknulo nove investicije. Krajnji cilj projekta jeste zagovarati usvajanje izmjena Zakona uz potpuno poštivanje predloženog modela, putem izabranih parlamentaraca Federacije BiH, koji potiču iz različitih kantona Federacije BiH, a kako bi se obezbijedila regionalna zastupljenost i izbjeglo centralizirano donošenje odluka uz preferiranje određenih dijelova Federacije BiH u odnosu na druge.
S tim u vezi planirano je održavanje okruglih stolova u Zenici, Tuzli i Mostaru, a kojim putem bi se pokrenula šira diskusija i animirali predstavnici privrede, nevladinog sektora, lokalne samouprave i kantona.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.