Javna ustanova Muzej grada Zenice tokom prošle godine realizirao je 131 promotivni program ili radionice, od čega su njih šest imale međunarodni karakter, potvrdio je direktor te ustanove Adnadin Jašarević.
Programe muzeja u dva objekta, glavnoj zgradi te tvrđavi Vranduk, kao i njihove gostujuće programe u zemlji ili inozemstvu, ističe Jašarević, besplatno je posjetilo te pogledalo i oko 15.000 osoba.
“Također, bilježimo 8.507 redovnih posjetilaca, odnosno uz prodane karte. Ukupno smo tokom prošle godine imali 23.507 posjetilaca”, kazao je Jašerević u razgovoru za Fenu.
Ova će godina, najavljuje, proteći u finalnim poslovima redizajna stalnih muzejskih postavki – etnološke, savremenih medija te historijske postavke u tvrđavi Vranduk.
“Planiramo uraditi i digitalizaciju svih naših muzejskih postavki, pričati stare priče na novi način i sredstvima koja su u duhu 21. stoljeća. Pripremamo za štampu strip o prvom bosanskom kralju Tvrtku i knjigu o historiji bh. stripa. Što se tiče tvrđave Vranduk, u centru pažnje biće prijestolna dvorana, njeno uređenje u maniru iz doba Kulina bana te fantastičnog kutka u kojem ćemo predstaviti mitološka bića iz slavenske mitologije”, najavljuje Jašarević.
Modernizacija u predstavljanju muzejskih predmeta, podvlači, podrazumijeva korištenje kompjutera, televizora i projektora.
“To podrazumijeva korištenje foto i audio-vizuelnih priloga zarad kvalitetnijeg i iscrpnijeg predstavljanja izloženih eksponata. Planiramo ugostiti u Zenici i umjetnike evropskog renomea – Dobroslava Živkovića, Midhata Kapetanovića, Tugomira Matića, Zoricu Bajin Đukanović i mnoge druge”, kaže Jašarević, dodavši da će biti raznih sadržaja i za sve uzraste te ukuse.
Muzej grada Zenica, podsjeća, realizira i međunarodni projekat “Made In” koji se tiče zaštite nematerijalne baštine, tradicionalnih zanata. Prošla je godina bila plodna i u pogledu izdavaštva.
“Nakon mapiranja starih zanata, organizirali smo rezidencijalne radionice sa dizajnerima i producirali tri kratka dokumentarna filma o tradicionalnim zanatima. Također smo započeli i radove na redizajnu stalne etnološke postavke. Odštampane su knjige – naučna “Žene u bh. arheologiji”, zatim edukativna knjiga stripa “Ban Kulin”, a u pripremi je Priručnik za vođenje edukativnih radionica za djecu i mlade. Autori publikacija su zaposlenici JU Muzej grada Zenice”, kaže Jašarević.
Prošle su godine, dodaje, organizirali brojne radionice posvećene bh. baštini, zatim radionice stripa te kreativnog pisanja.
“Tokom opsežnih radova, otklonjanjena su i oštećenja usljed potresa na oboru tvrđave i na krovu Velike kule Vranduk. Otklonjena su i oštećenja na krovu glavne zgrade muzeja. Okončali smo radove na redizajnu stalne postavke “Mediji XX stoljeća” u Muzeju grada Zenice. U toku je unos podataka za legende na tablete. U saradnji sa Austrijskom akademijom nauka iz Beča obavljena je konzervacija i djelimična restauracija šest keramičkih posuda pronađenih na arheološkome lokalitetu Kopilo kod Zenice tokom sistematskih arheoloških istraživanja koja su provedena tokom 2021. i 2022. godine”, kaže Jašarević.
Postavili su i srednjovjekovnu kovačnicu i igraonicu sa srednjovjekovnim igrama u oboru tvrđave Vranduk, čime su osnažili edukativni i turistički kapacitet stalne postavke, a organizirali su, dodaje, izradu te postavljanje obavijesne table u selu Vranduk – Najljepša sela Bosne i Hercegovine. U najljepša sela BiH prošle je godine uvršteno i to zeničko selo.
“Organizirali smo i čišćenje terena te izradu i postavljanje Vidikovca u Zabrcu kod Vranduka, u duhu snaženja turističkih potencijala. Organizirali smo i predstavljanje velike historijske izložbe na otvorenom – “Industrijalizacija”, u saradnji sa JU KSC Ilijaš i Radio Ilijaš, u sklopu manifestacije “Ilijaški dani 2024”. Programom “Od Kulina bana i dobrijeh dana”, igra na ploči “Igrajmo srednji vijek” i izložba stripa “Kulin ban”, predstavili smo se u Bošnjačkom institutu u Sarajevu”, ističe Jašarević.
Svoju ediciju SUV predstavili su, dodaje, na međunarodnim festivalima u Hrvatskoj i Srbiji – “Istrakon” i “Balkanske smotre stripa mladih”.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.