Rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, Ingrid Macdonald, šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstavnik EU u BiH, Luigi Soreca, te šef Misije OSCE-a u BiH, Brian Aggeler, danas su uputili snažan apel za unapređenje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena u bosanskohercegovačkom društvu.
“Danas odajemo priznanje snazi, otpornosti i liderstvu žena u Bosni i Hercegovini. Kroz generacije su bile stubovi svojih zajednica – obnavljale društvo u vremenima krize, štitile ljudska prava i oblikovale demokratiju. Ipak, uprkos njihovom neprocjenjivom doprinosu, i dalje se suočavaju s preprekama koje ograničavaju njihovo potpuno učešće u političkom, ekonomskom i društvenom životu”, poručili su zvaničnici.
Žene u Bosni i Hercegovini čine tek 24% izabranih predstavnika u parlamentima na državnom i entitetskom nivou, što umanjuje njihov uticaj na donošenje odluka koje direktno utiču na njihove živote. Pored toga, stopa zaposlenosti žena iznosi samo 34%, dok je kod muškaraca taj procenat znatno viši – 59%. Žene i dalje zarađuju 20% manje od svojih muških kolega, dok gotovo polovina njih (48%) tokom života doživi neki oblik rodno zasnovanog nasilja.
Osim toga, žene su i dalje primarno zadužene za brigu o porodici i domaćinstvu – u prosjeku provode šest sati dnevno u neplaćenom radu, što dodatno otežava njihovo profesionalno napredovanje i ekonomsku nezavisnost.
Međunarodni dokumenti kao ključ za promjene
Ove godine obilježava se 30 godina Pekinške deklaracije i Platforme za akciju – ključnog globalnog plana za unapređenje prava žena, kao i 25 godina od Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1325 o Ženama, miru i sigurnosti.
Zvaničnici naglašavaju da kada su žene isključene iz rukovodećih pozicija, ekonomije i javnog života, usporen je napredak cijelog društva.
“Ulaganje u rodnu ravnopravnost nije samo pitanje pravednosti, već ključ za ostvarenje punog potencijala svakog društva. Pravi napredak zahtijeva istinsku posvećenost”, poručili su.
Predstavnici UN-a, EU i OSCE-a u BiH pozvali su sve aktere – institucije vlasti, političke lidere, civilno društvo, privatni sektor i pojedince – da preduzmu konkretne korake kako bi se srušile prepreke ka rodnoj ravnopravnosti.
To uključuje:
- Dosljednu primjenu zakona koji štite prava žena;
- Veće ekonomske prilike i podršku za žene na tržištu rada;
- Osiguravanje ravnopravne zastupljenosti žena u rukovodećim pozicijama i u procesima donošenja odluka;
- Nultu stopu tolerancije prema rodno zasnovanom nasilju.
Rodna ravnopravnost nije samo temeljno ljudsko pravo – ona je osnova pravednog i prosperitetnog društva. Zvaničnici su naglasili da put ka ravnopravnosti još uvijek traje, ali da svi zajedno mogu i moraju ubrzati promjene.
“Svaka politika, svaka investicija, svaki oblik djelovanja su važni. Imamo moć da izgradimo budućnost u kojoj svaka žena i djevojčica može napredovati – bez diskriminacije, nasilja i nejednakosti. Ne smijemo dopustiti da još jedna generacija čeka na promjene”, zaključili su.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.