Ministarstvo zdravstva Zeničko-dobojskog kantona bilo je domaćin sastanaka relevantnih aktera u kontekstu implementacije pilot projekta „Jačanje svijesti o imunizaciji i angažmanu svih sektora u ZDK-u“.
Učesnici su upoznati s ciljevima, obuhvatom i planom realizacije ovog projekta, koji se provodi uz financijsku podršku Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i implementaciju Fondacije FAMI, Federalnog ministarstva zdravstva i Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona.
“Cilj je da sa svim akterima zdravstvenog sistema u ZDK-u razgovaramo o podizanju nivoa imunizacije, koja je jedno od najvećih znanstvenih dostignuća u povijesti medicine. Zahvaljujući imunizaciji mnoge su bolesti, praktično, iskorijenjene. Na neki je način imunizacija i žrtva te uspješnosti, jer ne gledamo teške vrste bolesti koje bismo imali da nema vakcinacije. O efikasnosti imunizacije možda najbolje govori zadnji primjer, a to je HPV vakcina, gdje će 2035. godine Australija biti zemlja bez karcinoma grlića materice”, kazao je pomoćnik ministra zdravstva Federacije BiH Goran Čerkez.
U pogledu imunizacije na području ZDK-a, dodao je, dosta je dobra situacija, pogotovo kada se radi usporedba s drugim kantonima u FBiH.
“Možemo reći da je, ipak, ovdje dosta povoljnija situacija, nego u drugim kantonima, ali smo prepoznali da je, upravo u ovom kantonu, potreban jedan mali iskorak. Zato i razgovaramo o tome šta bi bili mehanizmi da bismo povećali vakcinaciju. Između ostaloga, govorimo o edukacijama ljekara koji provode vakcinaciju, koji bi bili obučeni i licencirani za te poslove. S druge strane, također, govorimo o inspekcijama koje vrše nadzor i koje direktno surađuju sa općinskim sudovima”, kazao je Čerkez.
Tokom posljednje epidemije morbila, dodao je, efikasnost uvezivanja sudova i sistema zdravstva dalo je rezultate te je povećana imunizacija na području ZDK-a.
“Nemojmo zaboraviti- dječije pravo je iznad prava roditelja. To znači da o potrebi djeteta ne može odlučivati roditelj. Roditelj u tom segmentu, kada govorimo o djetetu, mora biti odgovoran. Mora slijediti naučna, znanstvena iskustva i, praktično, roditelj je taj koji bi trebao da, sa punom odgovornošću, dovede svoje dijete na imunizaciju. Na žalost, mi još imamo roditelja koji su, prije svega, prvenstveno neodgovorni za svoje dijete; zatim, samim time, ima neodgovornosti i na drugu djecu, jer stavaraju rizik unutar institucija gdje se borave djeca”, kazao je Čerkez.
O pravima imunizacije, napomenuo je, već postoje i presude Evropskog suda, u slučajevima Hrvatske i Češke. Sud u Strazburu, dodaje, jasno je dao do znanja da “dijete nije predmet i da roditelj ne može odlučivati o djetetu kao predmetu”, nego da je pravo roditelja onoliko koliko treba da slijedi zakone i pravila države u kojoj živi.
“Pokušat ćemo napraviti registre opreme i timova koji djeluju. Pokušat ćemo da podignemo bolji monitoring praćenja i planiranja samog procesa imunizacije…Mislim da ćemo s time stvoriti uvjete da imamo izuzetno dobru imunizaciju, kao što, naprimjer, imamo u Brezi, Varešu…gdje imamo jako nivoe imunizacije. To nam govori da, ukoliko je ljekar spreman da razgovara s roditeljima; ukoliko ljekar odgovori na sva pitanja i dileme roditelja, da će, onda, roditelji sigurno pristupiti vakcinaciji svoje djece”, kazao je Čerkez.
Ministrica zdravstva ZDK-a dr. Aida Salčinović podsjetila je da su u toku epidemije morbila u tom kantonu, s kojom su se borili više od godinu dana te u toku koje je registrirano više od 1.600 zaraženih te jedan slučaj smrti, vodili intenzivnu kampanju o potrebi vakcinacije, što je dalo dobre rezultate.
“Na početku je vakcinalna stopa bila 37 posto, a na kraju preko 95 posto, što govori u prilog činjenici da se, na kraju, u našem kantonu probudila svijest građana te da su odlučili da vakcinišu svoju djecu i da ih zaštite. Vjerovatno su skontali da je to jedini lijek”, kazala je Salčinović.
Što se tiče vakcinacije za druge zarazne bolesti, dodala je, mali problem predstavlja činjenica da se odbija vakcinacija tek rođene djece u bolnici protiv tuberkoloze i hepatitisa.
Pohvalila je građane na izrađenoj svijesti da vakcinišu svoju djecu u toku epidemije morbila, tokom koje je u tom kantonu registriran i jedan smrtni slučaj.
Kantonalni epidemiolog dr. Alis Kozica istakao je kako je u manjim sredinama veća stopa imunizacije nego u većim sredinama, gdje, ponekad, nedostaje i dovoljno osoblja na vakcinalnim punktovima ili roditeljima ne odgovara njihovo radno vrijeme.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.