Kompanija ArcelorMittal Zenica je zabilježila neto gubitak od 159 miliona KM u 2023. što je u poređenju sa neto dobiti od 41 milion KM u 2022. (487% manje u odnosu na prethodnu godinu) i neto dobiti od 200 miliona KM u 2021. Akumulirani gubici sa krajem 2023. iznose 201 milion KM, što predstavlja smanjenje kapitala Kompanije za 45%.
Zbog toga je ova kompanija danas najavila aktivnosti od strateškog značaja za kompaniju koje je javnosti prezentovao Nikhil Mehta, generalni direktor ArcelorMittala Zenica.
Mehta je kazao kako ova kompanija prolazi kroz tešku godinu, te da je prošla godina imala mnogo izazova.
“Odlučili smo koje korake trebamo poduzeti kako bi nastavili održivost ArcelorMittala Zenica u BiH. Jedan od koraka je zaustaviti Koksaru. Koksara će se zaustaviti krajem mjeseca aprila, a nastavit ćemo i dalje sa integralnom proizvodnjom u Zenici. Nastavit ćemo da kupujemo koks koji je neophodan za proizvodnju čelika. Trenutno prolazimo kroz teške faze jer su cijene male. Jednostavno su nam ogromni troškovi. Napravili smo plan kako da prevaziđemo pomenutu situaciju”, istakao je Mehta.
Kazao je kako se pravi plan za zaposlenike koksare.
“Oni zaposlenici koji su bili lojalni preraspodjelit ćemo ih u druge departmente. Također smo u kontaktu sa našom jedinicom u Njemačkoj i vidjet ćemo kako i na koji način da izvršimo transfer naših radnika u Evropu.”
Inicijalni plan je, kako je kazao direktor ove kompanije, da se 10-15% ljudi relocira u kompaniju u Njemačku.
Po pitanju cijene isporuke toplotne energije za grijanje Grada Zenica pogonu Toplane, ona je 42 KM po megavatu, ali je kako kaže, ovo mnogo manje u porođenju sa trenutnim troškovima.
“Bićemo veoma otvoreni kada pokažemo trenutni trošak proizvodnje. Ne želimo zaraditi na grijanju, već želimo da se kompenzira naš trošak.”
Tako će biti zatvorena postrojenje koksare u ArcelorMittalu Zenica, a plin će se nabavljati od kompanije GIKIL. Zatvaranjem ovog postrojenja u zeničkoj kompaniji doći će do velikog broja radnika koji će ostati bez posla.
Kako saznajemo, dio zaposlenika koji nema ugovor na neodređeno će završiti na birou za zapošljavanje, a kompanija već mjesecima više nikom ne daje ugovor na neodređeno.
Podsjećamo, iz kompanije Global ispat koksna industrija Lukavac (GIKIL) rekli su kako su izgubili svog glavnog kupca – željezaru u Smrederevu (Srbija), te da se sada najviše oslanjaju na ArcelorMittal Zenica koji je naručio dodatne količine koksa.
Pomenuta dešavanja u ovoj kompaniji odrazit će se i na Toplanu Zenica. Unazad mjesec dana svjedoci smo kako se zbog dešavanja u postrojenju Koksara u ArcelorMittalu Zenica građani suočavaju sa problemima vezanim za grijanje, tako da će od naredne grijne sezone u Zenici vjerovatno doći do poskupljenja grijanja za stambene i poslovne prostore. Na kraju ponovo će građani biti ti koji će platiti cijenu.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.