Prijedlozi zakona o izmjenama Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak Admira Čavalića (SBiH) i Almedina Aliefendića (nezavisni zastupnik) nisu dobili potrebnu podršku za uvrštavanje u dnevni red današnje sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH.
Opozicija je uglavnom bila za uvrštavanje prijedloga u dnevni red, ali su iz vlasti bili suzdržani ili protiv.
U dnevni red nisu uvrštene ni izmjene Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH po skraćenom postupku, a čiji je predlagač Admir Čavalić.
Zastupnici nisu za to da im se diraju visoke plaće.
Odbijeno je da se u dnevni red uvrste izmjene Zakona o radu čiji je predlagač Haris Silajdžić.
Na početku sjednice predsjednik Kluba zastupnika SDA Mirsad Zaimović iznio je zamjerke na postupke predsjedavajućeg Zastupničkog doma Paralmenta Federacije BiH Dragana Miokovića (NS) koje se tiču odbijanja da zakaže vanrednu sjednicu Zastupnčkog doma FBiH na temu fiskalne reforme u FBiH.
“Želim ukazati na kršenje Poslovnika, člana 98. u kojem se kaže da na pismeni prijedlog 20 zastupnika koje smatraju značajnim, predsjedavajući je dužan sazvati sjednicu. Tražilo se vanredno zasjedanje na temu fiskalnih reformi. Nakon što je prošao rok od 14 dana, klub SDA je reagovao. Pitamo na osnovu kojeg člana je sebi predsjedavajući priskrbio pravo da krši Poslovnik kazavši kako neće sazvati sjednicu”, pitao je Zaimović.
Zastupnik Mirza Čelik (SBiH) je na sjednici pustio snimak gostovanja Miokovića na jednoj od televizija gdje kazao kako će se vanredna sjednica Zastupničkog doma o fiskalnim reformama održati 25. februara.
To se nije dogodilo. U sali Parlamenta FBiH 25. februara je održana tematska sjednica Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Zastupničkog doma FBiH.
Zastupnik Salko Zildžić je skrenuo pažnju da su prema Poslovniku, nakon što predsjedavajući nije zakazao vanrednu sjednnicu da su trebali učiniti jedan od dopredsjedavajućih.
Zastupnik Almedin Aliefendić koji je bio inicijator vanredne sjednice o fiskalnim reformama je kazao kako je i tematska sjednica Odbora bila produktivna i da su privrednici imali priliku da progovore o teškoj situaciji u privredi. On je dodao kako nije odustao od održavanja vanredne tematske sjednice Zastupničkog doma o fiskalnim reformama.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.