Zimske gume su zakonska obaveza već duži niz godina, međutim, kako se približava 1. novembar, datum predviđen za zamjenu guma, veliki broj vozača pokušava da nađe način kako da odloži ovu obavezu bar na neko vrijeme. To nije preporučljivo, jer su kazne za one koji ne poštuju zakon veoma visoke, piše portal automobili.ba.
Osim što se materijalno ne isplati, gore od toga je što se u pitanje dovodi bezbjednost, kako vozača koji voze na neadekvatnim gumama, tako i drugih učesnika u saobraćaju. Naime, najmanje svaka četvrta saobraćajna nesreća, sa lakšim ili težim povredama, tokom jeseni i zime, prouzrokovana je klizavim i zaleđenim putevima. Kao uzrok navodi se i neadekvatna zimska oprema. Testovi su pokazali da je put kočenja automobila sa šarom dubine 3 mm oko 10 metara duži nego kada su na vozilu nove gume sa šarom dubine oko 8 mm. Vožnja na ljetnjim gumama je u hladnim uslovima veoma rizična, jer će trag kočenja biti duplo duži nego na zimskim.
Ove informacije dobar su razlog za kupovinu novih zimskih guma, a evo savjeta kako da se napravi kvalitetan izbor.
Preporuka stručnjaka kompanije Continental je da se, zarad veće bezbjednosti, zimske gume montiraju na sva četiri točka, što će omogućiti maksimalnu upravljivost i umanjiti rizik proklizavanja, kako na prednjoj tako i na zadnjoj osovini. Ono što karakteriše većinu zimskih guma je da imaju jedinstvene performanse koje smanjuju rizik od snijega, leda i niskih temperature na putu, a ujedno omogućavaju vozaču bolju kontrolu za volanom.
Međutim, nisu ni sve zimske gume iste. Tri stavke prave bitnu razliku, a to su ekonomičnost, bezbjednost i buka koju proizvode.
Na kupovinu kvalitetnijih zimskih, odnosno premium guma, može se gledati kao na dobru investiciju, kažu iz kompanije Continental. Osim što će priuštiti bezbjednu vožnju koja nema cijenu, ove gume će uštedjeti potrošnju na duže staze, a zahvajujući boljem sastavu gazećeg sloja, duže će zadržati svoje performanse. Zvuk koji se stvara prilikom kotrljanja biće znatno tiši nego u jeftinijim varijantama. Nove tehnologije razvile su modele koji spoljašnju buku smanjuju čak do 9 dB. Unutrašnja buka zavisi dalje od vrste vozila, brzine i puta po kome se kreće.
All season, odnosno gume predviđene za sva godišnja doba gube bitku u ovom takmičenju jer će se zbog velikog raspona temperatura, od ljetnjih 40 do zimskog minusa, mnogo brže pohabati i izgubiti svoje performanse. Takođe, ni po kvalitetu ne mogu da pariraju premium zimskim gumama.
Na samom kraju nalaze se jeftinije, odnosno budžet gume, koje osim što će trenutno biti novčana ušteda, na duže staze se vjerovatno neće isplatiti. Znatno brže će se pohabati i izgubiti svojstvo i fleksibilnost. Sa druge strane, veća je vjerovatnoća da neće biti dovoljno pouzdane ako se automobil nađe na nekoj jačoj zimi, kada je temperatura u velikom minusu, a putevi zaleđeni.
Zaključak je sljedeći – ako već postoji mogućnost da se izdvoji budžet za premium zimske gume, ono što se dobija su odlične performanse na snijegu za veliki užitak tokom vožnje, precizno upravljanja vozilom uz izuzetno mali otpor kotrljanja, koje smanjuje potrošnju goriva i performanse kočnica za maksimalnu bezbjednost, a to je na samom kraju neprocjenjivo.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.