Desetine hiljada ljudi okupilo se u subotu u Washingtonu na maršu i skupu tražeći prekid vatre u Pojasu Gaze i prekid američke vojne pomoći Izraelu.
Podršku Gazi i nedužnom stanovništu Palestine pružili su i građani bosanskohercegovačkog porijekla koji žive u Washingtonu ili nekoj od obiližnjih američkih saveznih država.
Skup koji je organizirala Američka muslimanska radna grupa za Palestinu, koalicija ANSWER (Act Now to Stop War and Racism), počeo je primjedbama Amerikanaca čije su porodice ubijene u Gazi.
Alaa Hussein Ali iz Michigana kazao je da je u, kako kaže, genocidu u Gazi izgubio 100 članova porodice, uključujući više od 60 djece. Dodao je i to da je njegov brat otišao u potragu za vodom za “opasno putovanje” od sjevera do juga Gaze, ali se nikada nije vratio jer ga je ubio izraelski snajperist.
“Ranjen je nekoliko puta u grudi. I pronađen je pet dana kasnije u jednoj od bolnica u Gazi”, izjavio je on.
Adam, koji je palestinsko-američki farmaceut iz Gaze, rekao je da je izgubio više od 100 članova porodice, uključujući svog oca, u izraelskoj ofanzivi.
“Izrael je ubio čovjeka koji je volio život, volio mir, volio ljude, volio prirodu. A najviše od svega volio je svoje unuke. Priča o svakom članu porodice koji je ubijen je svjedočanstvo o tekućem genocidu nad mojim palestinskim narodom. Predsjednik Biden može lako zaustaviti ovaj genocid. Može lako da podigne slušalicu i pozove Izrael da zaustavi ovo ludilo”, dodao je, javlja Anadolija.
Gomila je uzvikivala: “Oslobodite Palestinu”, “Primirje odmah” i “Okončajte okupaciju” držeći natpise na kojima je pisalo: “Okončajte rat u Gazi” i “Neka Gaza živi”.
Skup je nastavljen govorima istaknutih aktivista, lidera zajednice i poznatih ličnosti prije nego što su demonstranti marširali ulicama glavnog grada SAD-a.
Iz Vijeća za američko-islamske odnose (CAIR), jednog od organizatora skupa, istaklo su kako je u petak poslano pismo američkom predsjedniku. Pozvali su ga da “prestane podržavati ratne zločine izraelske vlade u Gazi”. Upozoreno je da je njegova politika prema Gazi “ozbiljno” narušila njegov odnos s muslimanskim zajednicama.
Podsjetimo, više od 23.800 Palestinaca u Gazi ubijeno je u nemilosrdnim izraelskim zračnim i kopnenim napadima na pojas Gaze od Hamasovog prekograničnog napada 7. oktobra, prema informacijama zdravstvenih vlasti u Gazi. Vjeruje se da je oko 1.200 Izraelaca ubijeno u prvom napadu Hamasa.
Izraelska vojna kampanja je također izazvala masovno raseljavanje, uništenje i glad što je ostavilo stotine hiljada stanovnika bez skloništa.
Također, Izrael je optužen za “zločine genocida” nad Palestincima u Pojasu Gaze. Međunarodni sud pravde u Hagu održao je javne rasprave u četvrtak i petak kao dio početka slučaja koji je prošlog mjeseca pokrenula Južnoafrička Afrika.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.