Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić se večeras obratio javnosti, prilikom čega je govorio o članstvu Kosova u Vijeću Evrope, posjeti kineskog predsjednika Srbiji, ali i o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, čije usvajanje u UN-u se očekuje u maju.
Veliki dio obraćanja je posvetio upravo rezoluciji, navodeći kako je u prethodnim danima intenzivno komunicirao sa zvaničnicima različitih zemalja, kako bi ispitao njihov stav o glasanju. Navodi kako će rezolucija biti usvojena preglasavanjem, ali smatra da “rezultat glasanja neće biti poražavajući za srpski narod”.
Vučić je rekao da je u Njujorku organizovao brojne sastanke, da se sastao sa 22 predsjednika i premijera širom svijeta, sa šest zvaničnika UN-a, s predstavnicima 111 zemalja UN-a. Tvrdi da je pet ili šest zemalja promijenilo stav zbog pritiska pod kojim su se našli i zahvalio je Ani Brnabić, Ivici Dačiću, Marku Đuriću, Vuku Jeremiću i diplomatama na njihovom angažovanju.
Govoreći o tome da će “prvi put rezolucija biti usvojena nadglasavanjem”, navodi da “najveći broj slobodarskih zemalja razumije o čemu se radi, mada će neki s mukom glasati dobro razumijevajući kakav je geopolitički plan i ideja u pitanju”.
Povodom tvrdnji da rezultati neće biti poražavajući za srpski narod, poručio je da će “utakmica biti neizvjesna”.
“Nemam problem da budem izložen linču kakvom nijedan političar nije bio izložen u više prethodnih decenija jer se borim za svoj narod, pravdu i istinu jer hoću da spriječim ratove i zločine u budućnosti zbog neodgovorne politike”, rekao je Vučić.
Predsjednik Srbije ističe, povodom Nacrta rezolucije o Srebrenici, da je prije 25 dana rekao da o rezoluciji ne postoji saglasnost ni u Bosni i Hercegovini.
“Svi znaju da je u pitanju brutalno gaženje Dejtonskog mirovnog sporazuma”, naveo je Vučić.
Istakao je da potpuno jasno da je za nacrt bio potreban konsenzus, a da bi u tom slučaju Republika Srpska imala pravo na svoju reakciju.
“Generalna skupština Ujedinjenih nacija je, prvi put u njenoj historiji, trebalo da odlučuje o nečemu za šta ne postoji konsenzus u okviru konstitutivnih naroda te zemlje”, rekao je Vučić i naglasio da su za Nacrt rezolucije prvi put saznali 26. marta.
“I to saznajemo od njemačkih partnera da oni na tome rade osam mjeseci, pa smo ih pitali zašto nas o tome nisu obavijestili”, naveo je Vučić.
Pitao je i partnere iz Sjedinjenih Država zašto dozvoljavaju navodno kršenje Mirovnog sporazuma iz Dejtona.
Srbijanski mediji pišu kako se 9. maja očekuje sjednica Vijeća sigurnosti UN-a o rezoluciji o Srebrenici, a da bi glasanje u Generalnoj skupštini trebalo biti u sedmici između 11. i 16. maja.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.