Vlada RS-a utvrdila je u četvrtak Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Republike Srpske.
Njime se, između ostalog, uvodi zabrana banci da naplaćuje naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za “vođenje” kreditne partije, te naknadu za podizanje gotovine na bankomatu.
Ove zabrane, tvrde iz Vlade, uvode se u cilju zaštite korisnika bankarskih usluga, a izmjene i dopune samog zakona, slijede u cilju dodatnog usaglašavanja sa relevantnim propisima Evropske unije i očuvanja statusa ekvivalentnosti regulatornog i nadzornog okvira Republike Srpske sa regulativom EU.
No, pitanje je da li su ove mjere zapravo svojevrsno kažnjavanje banaka u RS-u jer su blokirale račune osobama i kompanijama koje su se našle na američkoj crnoj listi.
Podsjetimo da su te blokade dovele do gašenja pojedinih kompanija bliskih vlastima.
“Usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o bankama biće stvorene pretpostavke za veću zaštitu korisnika bankarskih usluga u Republici Srpskoj, efikasnije i ekonomičnije pružanje usluga banaka kroz zaključivanje ugovora u elektronskom obliku, te stvorene regulatorne pretpostavke daljeg jačanja stabilnosti bankarskog sektora u cjelini”, navodi se u saopštenju Vlade RS-a.
Ovim zakonom se dodatno uređuju prudencijalni zahtjevi upravljanja rizicima, te oblasti korporativnog upravljanja, kupoprodaje plasmana i zaštite korisnika finansijskih usluga.
U nacrtu Zakona predložene su izmjene pojedinih pojmova, kao npr. pojam povezanih lica, unaprijeđene su i izmijenjene odredbe iz oblasti restrukturiranja i likvidacije banaka, a Agenciji za bankarstvo se, kao mjere redovne kontrole, daju ovlašćenja nalaganja bankama sa većim apetitima rizika i većih kapitalnih zahtjeva od zakonskih minimuma.
Takođe, u skladu sa Zakonom o elektronskom novcu bankama je dozvoljeno izdavanje elektronskog novca, te propisan način zaključivanja ugovora u elektronskom obliku.
“Izmjenama zakona predlaže se i omogućavanje prodaje kreditnog portfelja fizičkih lica ne samo drugim bankama, nego i investicionim fondovima koji su za takva ulaganja dobili dozvolu Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske”, navode iz Vlade RS-a.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.