Cijene nafte pale su na međunarodnim tržištima ispod 76 dolara budući da je zabrinutost za potražnju potisnula u drugi plan eskalaciju napetosti na Bliskom istoku i najavu smanjene proizvodnje u Libiji.
Još prije pet dana cijene nafte bile iznad 80 dolara.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 41 cent nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 75.89 dolara.
U gotovo istom iznosu barel je pojeftinio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 72.51 dolar.
Na kraju prošlog tjedna naftna tržišta oštro su pala zbog posustalog zapošljavanja u SAD-u.
Američki poslodavci neto su u srpnju otvorili samo 114 tisuća novih radnih mjesta, gotovo upola manje od mjesečnog prosjeka unatrag 12 mjeseci, izvijestilo je u petak ministarstvo rada.
Stopa nezaposlenosti porasla je za 0.2 postotna boda u odnosu na lipanj, na 4.3 posto, signalizirajući slabiju potražnju za radnom snagom i pojačani rizik recesije.
U takvom okruženju cijene nafte u Londonu zaključile su u petak trgovinu u minusu 2.71 dolar, a u SAD-u za 2.79 dolara.
U ponedjeljak cijene su se spustile otprilike za još pola dolara budući da su previranja na tržištima dionica potisnula u drugi plan nervozu zbog napetosti na Bliskom istoku.
Faktor je i nervoza zbog najavljenog iranskog odgovora
Iran je najavio odgovor na ubojstvo dužnosnika palestinskog Hamasa u Teheranu, pripisavši odgovornost Izraelu. Tel Aviv je bio naglasio da neće obustaviti vojnu operaciju u okupiranom palestinskom Pojasu Gaze dok ne uništi Hamas.
Nekoliko sati prije ubojstva Ismaila Hanije Izrael je objavio da je ubio vojnog dužnosnika libanonskog Hezbolaha Fuada Šukra.
Napetost je pojačao i napad na vojnu bazu u Iraku u ponedjeljak u kojem je ranjeno najmanje pet američkih vojnika, prema izjavama američkih dužnosnika za Reuters.
Nije jasno je li napad povezan s iranskim i libanonskim najavama odgovora na ubojstva dužnosnika.
Zabrinutost za potražnju
U utorak trgovci su se ponovo fokusirali na potražnju za naftom.
“Zabrinutost za potražnju izraženija je od prošlog petka zbog slabijih gospodarskih podataka iz tri najvažnije regije izvora, SAD-a, Kine i Europe”, tumači Harry Tchilinguirian iz Onyx Capital Groupa.
“Čini se da je [dugo očekivano] sezonsko jačanje potražnje u trećem tromjesečju razočaralo. Potrošnja motornih goriva poput benzina i dizela slabija je no što se bilo očekivalo na početku (tromjesečja)”, dodao je Tchilinguirian.
Značajniji pad cijena zakočila je u utorak i najava libijskog National Oil Corpa da će zbog prosvjeda postupno smanjiti proizvodnju u naftnom polju Sharara kapaciteta 300.000 barela dnevno.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je u ponedjeljak barel košarice nafte njezinih članica pojeftinio 3.82 dolara, na 75.03 dolara.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.