Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je privremenu mjeru kojom je stavio van snage udžbenik iz historije za deveti razred škola u RS-u u dijelu koji se odnosi na temu nastanka RS-a i, između ostalog, veličanja ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Ustavni sud je odlučivao na vanrednoj sjednici nakon što je 13 zastupnika Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, iz SDA, DF-a i NES-a, podnijelo apelaciju za ocjenu ustavnosti dijela nastavnog plana i programa u RS-u, kojim je uveden ovaj novi sadržaj, te predložilo donošenje privremene mjere.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je održao vanrednu plenarnu sjednicu na kojoj je razmotrio i usvojio prijedlog za donošenje privremene mjere.
Zahtjev za ocjenu ustavnosti člana 4. stav 1. tačka 12) Pravilnika o nastavnom planu i programu za osnovni odgoj i obrazovanje Republike Srpske i Priloga broj 20 – Nastavni program za nastavni predmet Historija za IX razred osnovne škole podnijelo je trinaest članova Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine s prijedlogom za donošenje privremene mjere.
“Odlukom o usvajanju privremene mjere Ustavni sud je privremeno obustavio primjenu osporenog člana Pravilnika i Priloga u dijelu koji se odnosi na ‘Temu 11. Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat’. Odlučeno je da ova odluka stupa na snagu odmah i proizvodi pravno djelovanje do donošenja konačne odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o podnesenom zahtjevu”, saopćeno je iz Ustavnog suda BiH.
Obrazlažući svoju odluku, Ustavni sud je, između ostalog, istakao da bi provođenje Pravilnika i Priloga u osporenom dijelu imalo ozbiljne i neotklonjive štetne posljedice koje se ogledaju u postojanju opasnosti od eventualnog prouzrokovanja daljnje segregacije i podjele među učenicima različitih etničkih zajednica, te povećanja osjećaja isključenosti i marginalizacije učenika iz drugih etničkih zajednica, što bi moglo stvoriti atmosferu diskriminacije.
“Nastava u RS-u već je počela i neminovno je da će se i osporeni dio Pravilnika i Priloga u dijelu koji se odnosi na ‘Temu 11. Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat’, koji se tiče ljudskih prava djece, primjenjivati. Međutim, primjena tih dijelova Pravilnika i Priloga može potencijalno ugroziti ljudska prava učenika i nanijeti im znatnu štetu koja se neće moći retroaktivno popraviti. Stoga je Ustavni sud ocijenio da je donošenje privremene mjere u interesu stranaka i pravilnog vođenja postupka. Ustavni sud podsjeća da odluka o privremenoj mjeri ne prejudicira odluku o dopustivosti, odnosno o meritumu zahtjeva”, naveli su iz Ustavnog suda BiH.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.