U Bosni i Hercegovini registrovan je 21 slučaj korona virusa, a ova država počela je provoditi mjeru zabrane ulaska strancima koji dolaze iz područja najteže pogođenih korona virusom. Bit će postavljen i karantin na svim graničnim prelazima. U Srbiji je 46, a u Hrvatskoj 46 slučajeva oboljelih.
Vlasti iz Zagreba uveli su nove mjere, prema kojima će strani državljani koji ulaze u Hrvatsku iz žarišta zaraze biti u obveznom karantinu 14 dana, dok će hrvatski državljani koji dolaze iz područja pogođenog zarazom, dobiti rješenje za samoizolaciju.
Broj zaraženih korona virusom u Albaniji je povećan na 42 osobe, saopštilo je Ministarstvo zdravlja te zemle, uz apel građanima da sarađuju sa ljekarima i medicinskim osobljem.
Do danas su u Albaniji testirane 532 osobe, tvrdi Tanjug.
Najviše zaraženih je u Tirani, 26, a u Draču pet, gdje je jedna osoba ranije preminula.
Austrijski kandelar Sebastian Kurz rekao je da njegova vlada ograničava kretanje ljudi širom zemlje kao mjeru predostrožnosti zbog širenja korona virusa.
Kurz je u nedjelju poručio da su samo tri razloga zbog čega bi građani te zemlje morali izaći iz kuće, a to je posao, neophodna kupovina kao što je hrana i pomaganje drugim ljudima, prenosi Anadolija.
Kurzova reakcija uslijedila je nakon što je guverner provincije Tirol najavio karantin za svoj alpski region.
Austrija, zemlja s nešto više od 8,8 miliona ljudi, potvrdila je jedan smrtni slučaj i 800 zaraženih.
Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske i potpredsjednik Vlade Davor Božinović izjavio je u nedjelju da režim prelaska granice prema BiH i Srbiji ostaje isti te da osobe iz tih zemalja neće trebati ići u samoizolaciju.
„Što se tiče režima, ništa se ne mijenja. Režim prema BiH i Srbiji ostaje kao što je bio”, kazao je Božinović, prenosi Hina.
I ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak potvrdio je da osobe iz tih zemalja neće trebati ići u samoizolaciju.
Broj umrlih od korona virusa u Iranu povećan je za 113.
U ovoj zemlji, koja je najviše pogođena korona virusom na Bliskom istoku, do sada su zabilježene 724 preminule osobe, javlja Anadolija.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu najavio je da će njegova zemlja koristiti unaprijeđena digitalna sredstva da prati zaražene od korona virusa, što je izazvalo zabrinutost za kršenje prava na privatnost i optužbe da je to mjera masovnog nadgledanja stanovništva.
Takve tehnologije praćenja koje se uglavnom oslanjaju na podatke iz mobilnih telefona koristi sigurnosna služba Shin Bet u protuterorističkim operacijama, a ne protiv građana Izraela koji nisu optuženi za kriminal, navode izraelski mediji, prenosi Beta.
„Sve do danas, izbjegavao sam te mjere među civilnim stanovništvom, ali nema izbora“, rekao je Netanyahu u subotu navečer.
On je potvrdio da bi upotreba takvih tehnologija mogla da naruši privatnost građana, ali je dodao da je mjera proverena sa Ministarstvom pravde.
U Izraelu je broj zaraženih virusom Covid-19 dostigao 200.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.