Dio građana Rusije vakcinu Sputnik V naziva “eksperimentalnom”, drugi ne vjeruju vlastima, a neki kupuju lažne certifikate tvrdoglavo odbijajući da se vakcinišu dok se njihova zemlja suočava sa rekordnim brojem zaraženih koronavirusom.
Rusija je među zemljama koje su najgore pogođene pandemijom koronavirusa. Smrtonosni val ove jeseni donio je rekordan broj umrlih, sa više od 1.000 smrtnih slučajeva dnevno. Uprkos tome što je Rusija proizvela nekoliko vakcina uključujući Sputnik V, samo se trećina građana vakcinisala.
Dok se svijet približava broju od pet miliona umrlih, skepticizam Rusa pokazuje težinu izazova u globalnoj borbi protiv koronavirusa. Sputnik V je prošle godine sa velikom pompom najavio predsjednik Vladimir Putin kao prvu registrovanu vakcinu protiv koronavirusa koja je besplatno dostupna u klinikama i centrima za vakcinaciju širom zemlje.
Ipak, ankete pokazuju da manje od polovine ljudi planira da se vakciniše.
Za Ruse poput Vjačeslava, 52-godišnjeg biznismena, vlada nije bila dovoljno uvjerljiva da imao povjerenja u vakcinu.
– Nadležni nas lažu o raznim temama. Zašto bismo im vjerovali o vakcinaciji? – rekao je naglasivši da nema povjerenja.
Čak i neki od onih koji su oboljeli od Covida-19, poput Svetlane Zhetlukhine, još uvijek odbijaju da budu vakcinisani.
– To je eksperimentalna vakcina – rekla je 54-godišnja finansijska analitičarka, dodajući da još nema dovoljno “naučnih podataka” o Sputniku V.
– Ja nisam majmun – rekla je.
Kao i u drugim dijelovima svijeta, Rusija ima veliki broj antivaksera. Pored onih koji se protive svim vakcinama, postoji “veliki broj Rusa koji ne vjeruju ljudima koji su napravili ovu vakcinu i ruskoj vladi”, rekla je antropolog Aleksandra Arhipova.
– Oni misle da ne možemo očekivati ništa dobro od vlade i da naše laboratorije nisu u stanju proizvesti aspirin, a kamoli dobru vakcinu – dodala je.
Tamara Aleksejeva, 67-godišnja penzionerka, rekla je da su tvrdnje Kremlja o navodnoj superiornosti Sputnika V nad zapadnim vakcinama ojačale njen skepticizam.
– Oni žele da vjerujemo da imamo najbolje naučnike na svijetu, poput SSSR-a, međutim, ja nikada neću prihvatiti ovu takozvanu vakcinu – rekla je.
Sputnik V je dat milionima ljudi, a njegovu efikasnost i sigurnost potvrdio je ugledni medicinski časopis The Lancet. Ipak, još nije dobio odobrenje Svjetske zdravstvene organizacije ili Evropske agencije za lijekove što je još jedna činjenica koja izaziva zabrinutost među Rusima. Putinova vlada polaže nade u vakcine i do sad je za razliku od drugih zemalja izbjegavala uvođenje strogog karantina.
S obzirom na to da trenutna politika nije uspjela smanjiti broj slučajeva, vlasti su uvele karantin u cijeloj zemlji od 30. oktobra do 7. novembra. Kremlj je upućivao sve očajnije pozive Rusima da se vakcinišu, a Putin ih je sredinom oktobra zamolio da “pokažu odgovornost”.
S obzirom na to da je broj hospitalizacija u porastu i da je zdravstveni sistem rastegnut, doktori kažu da bi najbolji ambasadori u smislu promovisanja vakcinacije mogli biti oni koji se liječe od ozbiljnih slučajeva covida.
– Oni koji prežive postaju naši saveznici – rekao je Jevgenij Rjabov, doktor u najboljoj moskovskoj bolnici za hitne slučajeve, Institutu Sklifosovski.
– Kada izađu iz bolnice, svojim prijateljima i članovima porodice kažu da se vakcinišu – rekao je.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.