Kada je riječ o utjecaju umjetne inteligencije na tržište rada mišljenja su jako podijeljena, iako mnogi previđaju zatvaranje određenog broja radnih mjesta zapravo će većina poslova biti ubrzana i olakšana i ovo potencijalno može dovesti do toga da imamo kraće radno vrijeme, a da pri tom postižemo iste ili bolje rezultate, kazao je u razgovoru za Fenu voditelj Centra za umjetnu inteligenciju Sveučilišta u Mostaru (SUM AI) Hrvoje Ljubić.
“Pored toga stvara se potpuno nova IT industrija koja otvara jako puno novih radnih mjesta. Što se tiče obrazovanja, umjetna inteligencija primjenjuje se već dugo vremena, ali malo toga je stvarno došlo do školskih klupa. Najveće ograničenje bilo je u interakciji čovjeka i računala, a pojavom velikih jezičnih modela uklonjeno je to ograničenje”, kazao je Ljubić.
Dodaje kako ovo otvara priliku i izazov za sve koji se bave ovim područjem.
“Ključni pojam koji ćemo slušati u narednim godinama bit će prilagođeno ili personalizirano obrazovanje. Ono nam može omogućiti da se svakom učeniku isporuči onaj nastavni sadržaj koji je njemu potreban. Također, bitan smjer razvoja su svakako asistivne tehnologije koje mogu uvelike olakšati djeci koje imaju određene poteškoće”, navodi Ljubić.
Primarni cilj SUM AI-a je postići bolje obrazovanje.
“To je konačni cilj centra, ali želimo se posvetiti i sigurnosti i regulaciji umjetne inteligencije, kako bi se ove tehnologije ispravno i odgovorno razvijale. Centar neće biti ograničen samo na ova područja, ali želimo biti prepoznatljivi po tome. Uz obrazovnu funkciju, Centar će služiti i kao istraživački i razvojni centar, te biti platforma za suradnju s drugim institucijama i industrijom”, istaknuo je Ljubić.
Naglasio je kako na Sveučilištu u Mostaru već duže vrijeme postoji dosta kolegija koji se bave umjetnom inteligencijom ili nekim od njenih područja kao što su računalni vid, obrada prirodnog jezika, dubinsko učenje i tako dalje.
“Također, i na Studijima novinarstva i odnosa s javnošću uveden je kolegij o primjeni umjetne inteligencije u tim područjima. Da Sveučilište puno radi na ovome potvrđuje i to da od iduće akademske godine imamo dva nova studija, jedan je diplomski studij Informatike, smjer “Podatkovna znanost i inženjerstvo”, te sveučilišni doktorski studij “Upravljanje informacijama i primjena informacijskih i komunikacijskih tehnologija”, čiji je jedan od ciljeva upravo primjena umjetne inteligencije”, naveo je Ljubić.
SUM AI prvi je takav centar u zemlji, čime postaje ključna institucija u području istraživanja i primjene umjetne inteligencije. Osnovan odlukama Senata i Upravnog vijeća Sveučilišta, ovaj centar predstavlja logičan nastavak razvoja informatičkih tehnologija na Sveučilištu, prateći najnovije svjetske trendove, te ostvarujući jedan od ciljeva Digitalne strategije SUM-a.
SUM AI oblikovat će budućnost obrazovanja i potaknuti razvoj visokokvalitetnih stručnjaka u području umjetne inteligencije.
Uz to, SUM AI aktivno će se baviti etičkim i pravnim pitanjima koja proizlaze iz primjene umjetne inteligencije, te će surađivati s drugim institucijama kako bi zajedno pridonijeli sigurnosti i odgovornom razvoju ove važne tehnologije.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.