Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom Zeničko-dobojskog kantona (KOSI ZDK), u saradnji sa Gradskim udruženjem slijepih i slabovidnih Zenica i Udruženjem paraplegičara i oboljelih od dječije paralize grada Zenica te Udruženjem “Dlan” Zenica, pokrenula je kampanju pod nazivom “(Ne)dostupan javni prijevoz”, kojom žele obezbijediti jednaka prava i osigurati pristup svim sferama života svojim članovima.
Predsjednik KOSI ZDK Harun Aliefendić istakao je na današnjoj pres-konferenciji kako njihov cilj nije da budu kritičari vlasti na bilo kojem nivou, nego se nude da budu i partneri u osiguranju osnovnih ljudskih prava, u što spada i pristupačnost te moblinost osoba sa invaliditetom u svojoj društvenoj zajednici.
“Želja je naša da kroz mobilizaciju građana, rad sa prijevoznicima koji su dobili koncesioni ugovor na 15 godina sa gradskim službama u Gradu Zenica, dođemo do toga da budu svjesni da je neophodno da moramo imati prilagođen javni prijevoz. Ne očekujemo velike rezultate, ali očekujemo pomake. To je ono što mi želimo – da se pokrene. Znači, nemojte nas svrstavati u građane drugog reda, jer to ne želimo”, kazao je Aliefedić.
Kampanjom zagovaranja pokušat će, najavio je, mobilizirati građanstvo, ali i prijevoznike koji su po ugovoru dužni da unificiraju autobuse.
Predsjednik Gradskog udruženja slijepih i slabovidnih građana Zenice te potpredsjednik kantonalne organizacije slijepih i slabovidnih Suad Skopljak izrazio je nezadovljstvo jer im uopće nije prilagođen bilo koji javni prijevoz pa tako ni gradski.
“Nemamo nikakvu pomoć da bismo mogli doći do tog prijevoza, odnosno da bismo koristili taj prijevoz”, kazao je Skopljak.
Napomenuo je kako je Grad Zenica imala zvučni semafor, ali su rekonstrukcijom ulica i ukidanjem semafora te izgradnjom kružnih tokova ostali i bez te podrške. Voljeli bi, kazao je, da imaju bolju saradnju s Gradskom upravom, što će pokušati izdejstvovati kroz Koaliciju.
“Taktilne staze su napravljene uz sami kružni tok, što je nama jako veliki problem. Dalje, nemamo zvučne obavijesti, koje ne bi samo koristile slijepim, nego i starijim osobama te ljudima koji dolaze iz drugih gradova i država”, kazao je Skopljak.
Predsjednik Udruženja “Dlan” Selvedin Dedić istakao je kako u pojedinim gradovima i općinama na području tog kantona ima pomaka, ali to je još nedovoljno. Pristupačnost je potrebna za sve građane, a ne samo invalidna lica.
Zato apeliraju i na same građane da prepoznaju kako je biti osoba u kolicima ili sa nekim drugim invaliditetom te da ne blokiraju ulaze, dok od vlasti i policije traže sankcioniranje.
“Pokrenuo sam inicijativu da se roditeljima sa djecom sa preko 70 posto invaliditeta obilježe parking mjesta ispred njihovih zgrada, gdje je moguće to uraditi”, kazao je Delić.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.