U Bosni i Hercegovini postoji veoma mali broj lijekova za rijetke bolesti koji su dostupni pacijentima, a ono što usporava dostupnost jeste njihova registracija, kao i finansiranje, izjavila je direktor Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH Ana Petrović.
Petrović je navela da proces kontrole ulaska lijeka na tržište usporava ovaj proces i da se tu prepoznaje neosjetljivost cijelog sistema.
“Republika Srpska je napravila jedan iskorak i koliko-toliko napravila dinamiku, uspostavila je registar pacijenata i imamo koordinatora na nivou RS koji vodi računa o svemu u ovoj oblasti”, rekla je Petrović.
Ona je dodala da ne postoji posebna linija registracije lijeka za rijetke bolesti, zbog čega su u proceduri kao i ostali lijekovi, a riječ je o procesu koji traje više od godinu dana.
Petrović je istakla da rijetka bolest jednog pacijenta utiče i na članove njegove porodice koji moraju izostajati s posla da bi se brinuli o pacijentu, zbog čega je potrebna uključenost šire zajednice da bi oboljeli dobili ono što im treba.
Pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Milan Latinović rekao je da Vlada Republike Srspke proteklih 10 godina intenzivno radi na unapređenju stanja u oblasti rijetkih bolesti.
“Rijetke bolesti su uglavnom vezane za genetske malformacije, riječ je o komplikovanoj dijagnostici. U prethodnom periodu bili smo prinuđeni da ta istraživanja i dijagnostiku tražimo u inostranstvu, sada imamo u Univerzitetskom kliničkom centru RS uspostavljen Centar za genetsku dijagnostiku i istraživanje”, rekao je Latinović.
On je podsjetio da je prije dvije godine Vlada Republike Srpske izdvojila šest miliona KM za liječenje cistične fibroze, da u toku godine Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske izdvaja oko 70 miliona KM za specifične lijekove, a Zakonom o Fondu solidarnosti regulisano je i prikupljanje određenih sredstava za dijagnostiku i liječenje djece u inostranstvu.
Predsjednik Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske Biljana Kotur rekla je da pacijenti koji su dobili inovativne lijekove imaju i kvalitetniji život.
“Ako pričamo o porodicama čiji je član na mehaničkoj ventilaciji, koje su više vezane za kuću, zarobljene su u ‘administrativni kavez’… Potrebno je više razumjeti potrebe roditelja, saslušati struku koja ima dobrih prijedloga i moglo bi se tu mnogo toga unaprijediti”, rekla je Kotur.
Ona je napomenula da je u toku humanitarna akcija Saveza, a riječ je o pomoći oboljelim koji žive uz pomoć aparata i oboljelim od bulozne epidermolize.
“Cilj nam je da im kupimo potrošne materijale, medicinska sredstva i ostalo što je potrebno za održavanje aparata koji u suštini služi za održavanje života”, rekla je Kotur.
Prema njenim riječima, u Republici Srpskoj je registrovano više od 800 oboljelih od 200 različitih dijagnoza rijetkih bolesti.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.