U periodu januar – decembar prošle godine po osnovu doprinosa za zdravstveno osiguranje u Federaciji Bosne i Hercegovine naplaćeno je ukupno 2.188.583,880 KM.
To je, kako su naveli iz Porezne uprave Federacije BiH, za 196.984,927 KM ili 9,89 posto više u odnosu na isti period 2023. godine.
Osvrnemo li se na podatke Porezne uprave FBiH iz 2021. i 2022. godine, koji se odnose na naplatu doprinosa za zdravstveno osiguranje, vidjet ćemo da se svake godine ta cifra povećava za blizu 200 miliona maraka.
S druge strane, iako se sredstva povećavaju, stanje u zdravstvu u većem bh. entitetu sve je lošije.
Već dugo zdravstvom u FBiH niko nije zadovoljan, ni oni koji tamo rade, a naročito pacijenti.
Zastarjela oprema, nedostatak kadra, korupcija, višemjesečne liste čekanja najtežih pacijenata na lijekove i preglede…, konstantno su prisutni problemi i tako godinama.
Dugogodišnji trend odlaska medicinskog kadra, a posebno ljekara, nastavljen je i u prošloj godini.
Prema podacima Ljekarske komore, u 2024. samo iz Kantona Sarajevo otišla su 33 ljekara.
Novi predsjednik Ljekarske komore Federacije BiH dr. Rifat Rijad Zaid kaže da kantonalne komore vode evidenciju o odlasku ljekara, ali je problem što se ne znaju tačne brojke o doktorima koji su tek diplomirali i otišli iz Federacije, a taj broj, kako ističe, nije zanemariv.
Zbog odlaska ljekara mnoge javne zdravstvene ustanove i u većim gradovima muku muče sa nedostatkom specijalista.
Ljekari odlaze u druge zemlje prije svega zbog boljih plaća i uvjeta rada, a kako bi zadržali one koji su još tu, sindikati konstantno vode borbu sa predstavnicima vlasti za bolja primanja onih koje predstavljaju.
Pacijenti nemaju svojih predstavnika, one koji bi se borili za njihova prava, i prepušteni su sami sebi.
Ako nisu zadovoljni čekanjem i onim što kao uslugu dobiju u javnim zdravstvenim ustanovama, uvijek imaju opciju da odu kod privatnika i tamo za kratko vrijeme završe sve što trebaju.
No pruženu uslugu u privatnoj zdravstvenoj ustanovi moraju platiti i to masno i niko ih neće upitati imaju li i kako će dočekati narednu plaću ili penziju? Jer za zdravlje se mora imati, pa makar se dalo i posljednje iz novčanika.
Nikoga ne zanima što vam se svaki mjesec i tako godinama uredno od plaće odbijaju doprinosi, pa i ono za zdravstveno osiguranje.
Pitate se gdje odlazi novac, odnosno gdje je završilo više od dva miliona KM koji su u 2024. uzeti od svih nas na ime doprinosa za zdravstveno osiguranje i kako su građani osjetili povećanje prikupljenih sredstava kroz zdravstvene usluge koje im se pružaju?
Na odgovor ćemo morati sačekati do maja ili juna kada Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH objavljuje kompletne podatke o obračunu i utrošku sredstava prikupljenih u prethodnoj godini na ime doprinosa za zdravstveno osiguranje.
Do tada ko živ, ko mrtav…
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.