Prije tačno 32 godine, 8. januara 1993. godine, u službenom vozilu francuskog UNPROFOR-a, srpska vojska je na sarajevskom aerodromu ubila prvog potpredsjednika Vlade RBiH Hakiju Turajlića.
Od ljeta 1992 godine prilaz sarajevskom aerodromu bio je pod kontrolom agresorske srpske vojske i paravojnih formacija lociranih u njegovoj neposrednoj blizini.
Na aerodrom je toga dana sletjela delegacija Republike Turske, ali joj nije omogućeno da uđe u grad kako bi razgovarala sa predstavnicima RBiH.
Ko je zaustavio konvoj?
Na razgovor s tom delegacijom zaputio se Turajlić, vladinim službenim vozilom. Nakon što je Turajlić ušao na aerodrom, vozač je obaviješten da se vrati i da će se UNPROFOR pobrinuti da Turajlić sigurno stigne u Sarajevo. Nakon razogovora s turskom delegacijom Turajlić se UNPROFOR-ovim transporterom zaputio nazad u grad.
Na punktu “Sierra 4”, koji se nalazio neposredno uz aerodrom, srpska vojska je zaustavila vozilo uz nezakonit zahtjev za inspekciju UN-ovog transportera uz tobožnju sumnju da se unutra s Turajlićem nalaze turski vojnici. U tadašnjem zvaničnom saopćenju UNPROFOR-a je stajalo da su transporter zaustavila dva tenka, transporter i grupa od 40 naoružanih agresorskih vojnika, no ti detalji nikad nisu potvrđeni.
General Philippe Morillon, tada je navodno poslao delegaciju na čelu s komandantom sarajevskog aerodroma Patrickom Sartreom kako bi pregovarala o propuštanju UN-ovog vozila u Sarajevo. Prema nekim informacijama, sat i po je trajalo uvjeravanje da puste transporter, no to se nije dogodilo.
Mladić potvrdio likvidaciju
Nakon 90-minutnog zastoja Sartre je popustio pred naredbama i otvorio vrata oklopnog transportera u kojem je sjedio Turajlić, nakon čega je srpski vojnik ispalio rafal, navodno preko Sartreovog ramena. Turajlić je pogođen sa osam metaka i umro je na putu do klinike UN-a koja se tada nalazila u PTT-u.
Vijest o Turajlićevoj smrti Skupštini RS-a tada je saopćio ratni zločinac general Ratko Mladić. Odbornici su ovu vijest dočekali aplauzom.
Francuski vojnici koji su se nalazili u obezbjeđenju transportera, iako su bili naoružani, nisu uzvratili vatru, a nisu ni pozvali pojačanje jedinice koja je bila udaljena petstotinjak metara odatle. Ubice, također, nisu ni pokušali zadržati. Britanski vojnici koji su ubrzo pristigli na mjesto zločina dobili su naredbu da napuste lokaciju.
Na Dobrinji gradili zid
Za ubistvo Turajlića nikada niko nije odgovarao. Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu je 1998. godine podiglo optužnicu protiv srpskog vojnika Gorana Vasića za ratni zločin, kojim se teretio i za ubistvo Turajlića.
Nakon što se informacija da ga traga policija proširila u bh. entitetu Republika Srpska grupa muškaraca je napravila zid na Dobrinji u znak protesta protiv hapšenja Vasića.
BBC je tada pisao da je zid bio dugačak desetak metara a visok nešto manje od dva metra, uzdizao se na putu od Sarajeva prema naselju Lukavica.
Sudski proces je tri puta ponavljan, a Vasić je na kraju oslobođen optužbi.
U čast Turajlića jedna ulica na Dobrinji, kao i u Sanskom Mostu nosi njegovo ime.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.