Danas će biti održano drugo po redu takmičenje za studente pod nazivom „Code Smash“, koje organizuje Politehnički fakultet Zenica i IT kompanija Softray Solutions.
Studenti će se naći pred novim izazovom koji će morati riješiti u vremenskom okviru od 12 sati. Zbog svih epidemioloških mjera koje se moraju poštivati, ali i zbog sigurnosti učesnika, takmičenje je organizovano u online formatu, putem Discord platforme.
– Želja da se hackathon održi uživo bila je nadjačana nepredviđenim okolnostima koje je pandemija donijela, te će upravo u skladu sa trenutnom situacijom studenti tražiti kreativno rješenje na temu ‘COVID-19: Uspostavljanje procesa vakcinacije za građane BiH’ – kazao je Sabahudin Jašarević, dekan Politehničkog fakulteta, te dodao:
– Za tri najbolja tima osiguran je novčani fond nagrada u ukupnom iznosu od 5.000 KM, koje je obezbijedilo Ministarstvozaobrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona.
Na drugi po redu „Code Smash“ hackathon prijavljeno je ukupno pet timova odsjeka Softversko inženjerstvo, zeničkog Politehničkog fakulteta, koji su prethodno odradili praksu u IT kompaniji Softray Solutions.
Studenti su imali priliku proći kroz program baziran na stvarnom radnom okruženju i realnim scenarijima, a mentorisanje studenata izvršeno je od strane uposlenika iz ove kompanije.
– Raduje nas činjenica da će naši studenti svoje znanje i vještine stečene kroz studij, ali i tokom prakse u ovoj kompaniji, imati priliku testirati na ovom takmičenju, kreirajući idejno rješenje koje bi moglo imati veliki potencijal za široku upotrebu, te riješiti aktuelne probleme našeg društva – izjavio je prof.dr.sc. Samir Lemeš, prodekan za naučno-istraživački rad sa Politehničkog fakulteta Zenica.
Testiranje vlastitih granica
Uz želju organizatora da omogući mladim programerima na početku njihove karijere da iskažu svoj talenat, snalažljivost u timskom radu i najvažnije, strast prema programiranju i tehnologiji, osnovni cilj ovogodišnjeg takmičenja je da se dodatno doprinese razvoju domaće IT scene.
– Prilikom ocjenjivanja same ideje i rješenja, u obzir će se, između ostalog, uzimati i funkcionalnost, korisničko iskustvo i ideje koje ukazuju na razmišljanje izvan okvira. Kako bi studentima omogućili što kvalitetniji razvoj idejnog rješenja, tu su mentori, iskusni programeri iz kompanije Softray Solutions, koji će ih svojim znanjem i savjetima dodatno usmjeravati – kazala je COO u kompaniji Softray Solutions, Tijana Tubić te dodala:
– Ovo takmičenje je odličan primjer saradnje obrazovnih institucija i realnog sektora na društveno-korisnom projektu. Code Smash takmičenje je prilika za razmjenu znanja sa kolegama studentima i mentorima, te se testiraju granice vlastitih mogućnosti. S obzirom na to da smo se već imali priliku uvjeriti na koji način ovi mladi i perspektivni umovi razmišljaju tokom stručne prakse, nema sumnje da će i rješenja koja ponude na zadatu temu biti interesenta i ono što je bitno funkcionalna. Iako je vrijeme u kojem se nalazimo izuzetno neizvjesno i izazovno, trudimo se pronaći prave načine za održavanje i dodatni razvoj IT zajednice našeg društva. Ovaj nastavak saradnje je od velikog značaja, kako za IT industriju, tako i za studente koji se svojim marljivim radom žele istaći u najboljem mogućem svjetlu, te prezentovati kreativna rješenja za aktuelne probleme današnjice.
Iako će takmičenje biti organizovano u online formatu, finalna ceremonija uručivanja nagrada će ipak biti upriličena uživo, u prostorijama Politehničkog fakulteta, te će tom prilikom ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK, Spahija Kozlić, uz prisustvo organizatora uručiti nagrade pobjedničkim timovima.
Ostali sponzori koji su podržali organizaciju takmičenja su: UniCredit banka, te Institut za zdravlje i sigurnost hrane.
Osim ovih sponzora, kao medijski sponzori, drugi Code Smash hackathon podržali su: RadioSarajevo.ba, RTV Ze, Zenicablog.ba i Zenit.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.