Misteriozni leteći objekti koji već sedmicama lete u zračnom prostoru SAD-a izazivaju veliku pažnju javnosti, medija, ali i političara te se i dalje traže odgovori šta zapravo one predstavljaju.
Letjelice čiji snimci obilaze svijet uočene su iznad brojnih lokacija u SAD-u, a naročito na području New Jerseyja. Građani su prijavljivali da su vidjeli letjelice iznad stambenih naselja, vojnih objekata, ali i druge kritične infrastrukture.
Ovakvi događaji izvršili su pritisak i na savezne agencije da pruže više informacija o letjelicama, ali do sada su se samo mogli čuti pozivi građanima da se smire te tvrdnje da ne postoje dokazi da letjelice predstavljaju prijetnju po sigurnost SAD-a.
“Bidenova administracija nije identifikovala ništa čudno ili bilo kakve rizike za nacionalnu sigurnost ili javnu sigurnost nad civilnim zračnim prostorom. Procjenjujemo da dosadašnja viđenja uključuju kombinaciju zakonitih komercijalnih dronova, hobi-dronova i dronova za provođenje zakona, kao i aviona s fiksnim krilima s posadom, helikoptera, pa čak i zvijezda koje su pogrešno prijavljene kao dronovi”, rekao je glasnogovornik, prenosi CNN.
Zvaničnici američkog ministarstva odbrane također su rekli da SAD šalju sisteme za otkrivanje i praćenje bespilotnih letjelica u dva vojna objekta u New Jerseyju.
“Postoje hiljade dronova koji lete oko SAD-a na dnevnoj bazi. Kao rezultat toga, nije tako neobično vidjeti dronove na nebu, niti je to pokazatelj zlonamjerne aktivnosti ili bilo kakve prijetnje javnoj sigurnosti. I tako se isto odnosi i na dronove koji lete u blizini američkih vojnih objekata”, rekao je glasnogovornik Pentagona general-major Pat Ryder, prenosi Klix.ba.
Prema posljednjim informacijama, građani su prijavili neuobičajene aktivnosti u šest saveznih država i to New Jersey, New York, Connecticut, Pennsylvania, Virginia i Ohio.
Guverneri ovih država su naveli da su svjesni letjelica i da je u istragu uključena i policija.
Ipak, zvaničnici ističu i to kako su letjelice na većini snimaka zapravo komercijalni dronovi.
“U SAD-u je registrovano skoro 800.000 dronova kod Savezne avijacijske agencije (FAA), a otprilike polovina njih se koristi ‘rekreativno’, odnosno iz zabave. Veći dronovi se često koriste komercijalno, za istraživanje zemljišta za poljoprivredu ili razvoj infrastrukture, ili za snimanje iz zraka”, piše Guardian.
Međutim, kao i kod svih drugih teorija, građani su i ovaj put najviše ciljali na moguće NLO.
“Mislim da je došlo do blage pretjerane reakcije kod građana”, rekao je jedan od zvaničnika FBI-ja.
Naravno, kao i svaka druga tema, i ova je stvorila podjelu unutar američkog političkog tijela. Dok pojedini zvaničnici smatraju kako u ovom slučaju treba vjerovati institucijama, sve češće u javnosti se oglašavaju i oni koji pozivaju na obaranje dronova i pokretanje detaljnijih istraga.
Ipak, ono što u cijelu priču o obaranju dronova komplikuje jesu američki zakoni koji zabranjuju ovakvu vrstu aktivnosti.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.