Premijer Šri Lanke Ranil Wickremesinghe objavio je da je ekonomija njegove zemlje, koja mjesecima proživljava najgoru krizu u svojoj povijesti, propala i da ne mogu platiti ni uvoz nafte.
– Naša ekonomija potpuno je propala – rekao je premijer Wickremesinghe u govoru u parlamentu, dodajući da se Šri Lanka suočava s ozbiljnom situacijom koja uključuje nestašice goriva, plina, struje i hrane.
Napominjući kako čak nisu u stanju platiti uvoz nafte, Wickremesinghe je izjavio da je vlada propustila priliku da preokrene krizu.
Građani Šri Lanke, koja se suočava s najvećom ekonomskom krizom u svojoj povijesti, izašli su na proteste krajem marta ove godine zbog nestanka struje koje je trajalo 13 sati dnevno.
Krajem marta širom zemlje održani su protesti zbog višesatnih isključenja struje i nestašice hrane, goriva i drugih vitalnih dobara nakon što je nestašica deviza dovela do najgore ekonomske krize na Šri Lanci. Isključenja struje u zemlji traju i po 13 sati dnevno.
Sukobi između pristalica vlade i demonstranata izbili su 9. maja, a vojne jedinice su pozvane u glavni grad Kolombo.
Usred sve većeg pritiska opozicije, Mahinda Rajapaksa je podnio ostavku na mjesto premijera. Predsjednik Gotabaya Rajpaksa je potom 12. maja za premijera imenovao Wickremesinghea, koji je ranije u tri navrata obnašao tu funkciju.
Vlada je proglasila policijski sat širom zemlje i naredila vojnicima da otvore vatru na svakoga ko pljačka javnu imovinu ili nanosi štetu.
U protestima širom zemlje poginulo je osam osoba, uključujući poslanika vladajuće stranke i dva policajca, a skoro 250 ljudi je povrijeđeno.
Stanovnici Šri Lanke trenutno se bore s nestašicom goriva, nestankom struje i rastućim cijenama hrane i transporta.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.