Danas se održavaju novi masovni protesti i generalni štrajk koji su obuhvatili više gradova širom zemlje. Ovi događaji organizirani su nakon tragičnog rušenja nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu u novembru prošle godine, kada je život izgubilo 15 osoba. Javnost sumnja da su korupcija i loše izvedeni radovi tokom rekonstrukcije stanice doprinijeli ovoj nesreći.
Protesti i štrajkovi
Glavnu ulogu u organizaciji protesta preuzeli su studenti, pozivajući građane na solidarnost i otpor protiv, kako kažu, autoritarne vlasti predsjednika Aleksandra Vučića. U Beogradu su mnoge škole, knjižare, pozorišta i ugostiteljski objekti ostali zatvoreni u znak podrške štrajku.
Sindikat prosvjetnih radnika pridružio se studentima, a većina škola širom Srbije obustavila je rad. Tačno u 11:52, u vrijeme kada je došlo do nesreće u Novom Sadu, učesnici protesta održali su 15-minutnu tišinu u znak sjećanja na žrtve. Nakon toga, hiljade građana prošetalo je centrom Beograda, izražavajući nezadovoljstvo trenutnom političkom situacijom i zahtijevajući odgovornost nadležnih za tragediju.
Reakcije vlasti i kontramiting
Predsjednik Vučić će kasnije danas organizirati skup svojih pristalica u Jagodini, gdje će najaviti osnivanje novog političkog pokreta po uzoru na model Vladimira Putina, s ciljem učvršćivanja vlasti. Vladajuće strukture i provladini mediji optužili su studente da djeluju pod utjecajem stranih obavještajnih službi i pokušavaju destabilizirati zemlju. Također, zabilježeni su napadi na demonstrante od strane neidentificiranih osoba.
Pravosudne mjere i sumnje u istragu
Tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnice protiv 13 osoba, uključujući bivšeg ministra infrastrukture, zbog propusta u rekonstrukciji željezničke stanice. Međutim, javnost izražava sumnju u nezavisnost istrage, posebno nakon što je bivši ministar pušten iz pritvora. Građani zahtijevaju bržu i transparentniju pravdu za žrtve nesreće.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.