18.8 C

Španija prvi finalist Evropskog prvenstva!

Prva polufinalna utakmica ovogodišnjeg Evropskog prvenstva između Frnacuske i Španije ponudilo je sjajnu igru i tri gola, a na kraju su pobjedu od 2:1 i plasman u finale slavili Španci.

Već od prve minute Španija je nametnula svoj ritam igre. Čuvali su loptu, igrali prelijepo, a u 5. minuti prave i prvu priliku na ovom susretu.

Lamine Yamal ne sjajno centrirao, a Fabian Ruiz je ostao sam na nekoliko metara od gola. Ipak, šutirao je malo preko gola i propala je sjajna šansa za Špance.

Četiri minute kasnije stigla je kazna za to. Lopta na lijevoj strani dolazi do Mbappea koji centrira, a lakši dio posla u ovom napadu ostao je Randalu Kolo Muaniju koji pogađa za 1:0.

Nakon toga u 19. minuti sjajan solo prodor Mbappea koji je ušao u kazneni prostor Španije i dobro je šutirao, ali u posljednji trenutak su uspjeli reagovati Španci.

Do poravnanja reprezentacija Španije dolazi u 21. minuti. Lamine Yamal dobio je loptu na nekih 25 metara od gola Francuske i postigao je spektakularan pogodak.

Nisu se Francuzi uspjeli “sabrati”, a već je na semaforu bilo 2:1 za Španiju. Igrala se 25. minuta kada je Olmo sve sjajno uradio i na kraju je smjesto loptu iza leđa Maignana.

Do kraja prvog poluvremena nešto slabiji ritam, te nije bilo golova i na odmor se otišlo pri vodstvu Španije od 2:1.

Prvu priliku u drugom poluvremenu imala je Francuska. Igrala se 60. minuta kada je Dembele centrirao, ali je jako dobro reagovao Unai Simon.

Četiri minute kasnije u šansi se našao Upamecano. Ostao je štoper Francuske sam na nekoliko metara od gola, ali je jako loše šutirao glavom i lopta ide preko gola.

Dobru šansu u 81. minuti imao je Yamal. Šutirao je igrač Barcelone sa distance, ali je lopta prozujala preko gola.

Do kraja utakmice Francuzi nisu uspjeli postići gol sa kojim bi došli do produžetaka, te su Španci izborili prolaz u finale Evropskog prvenstva.