18.8 C

Španija po četvrti put šampion Evrope

Nogometaši Španije pobjedom od 2:1 u Berlinu nad Engleskom po četvrti put su u svojoj historiji postali šampioni Evrope.

Ono što se donekle i očekivalo u ovom finalu je da će Španija biti ta koja će imati posjed lopte. Odmah su preuzeli incijativu i kontrolisali igru, dosta se igralo na polovini Engleske.

Ipak igrači Garetha Southgatea dobro su zatvorili Lamina Jamala i Nica Williamsa po strani, pa Španija nije imala brze prodore i tako nije stvarala velike šanse. Englezi su prvi put zaprijetili u 15. minutu nakon polukontre, no ubačaj Kylea Walkera prema Harry Kaneu je izblokiran. Za 20 minuta odnos u posjedu je 76%-24% u korist “Furije”.

Kasnije se dosta igralo na sredini terena i Španci prosto nisu dopuštali rivalu da ima ikakvu kontrolu. Možemo reći da su ovako obje selekcije igrale i tokom turnira, Španija je uvijek napadala, a Englezi su se dosta branili.

Prvi šut u okvir gola viđen je u 46. minutu kada je Phil Foden pokušao nakon centaršuta Declana Ricea, no to je Unai Simon lako odbranio i na pauzu se otišlo s rezultatom 0:0.

Odmah na startu drugog poluvremena vidjeli smo i gol. Lamin Jamal je prošao po desnoj strani, ušao u šesnaesterac i pronašao Nica Williamsa koji je dao gol za vođstvo Španije od 1:0.

Već u sljedećem napadu Williams je pronašao Dania Olmoa koji se fino namjestio, ali je loše šutirao s nekih deset metara pored gola. Kasnije je Jamal pronašao Alvara Moratu čiji je šut prošao golmana Engleske, ali je to jedan od igrača izbacio ispred gola. Odmah zatim je i Williams šutirao pored gola s 20 metara.

Veliku šansu za Englesku nije iskoristio Jude Bellingham koji se okrenuo u 63. minutu i poslao loptu pored stative. I kao protiv Nizozemske, tako su opet izmjene spasile Englesku, ovaj put je Bellingham dodao do Colea Palmera koji je postigao predivan gol za 1:1 u 73. minutu.

Osam minuta kasnije nakon fenomenalne akcije Jamal je došao ne deset metara ispred gola i Jordan Pickford mu je to odbranio. Ipak u 86. Mikel Oyarzabal se sjajno oslobodio i na asistenciju Marca Cucurella je postigao gol za novo vodstvo Španije od 2:1.

Tačno u 90. minutu Simon je odbranio šut Risea, pa je Olmo glavom s gol linije spasio svoju mrežu, te je na kraju Španija slavila s 2:1 i postala prvak Evrope.