Naučnici se pribojavaju da bi rupa u rascjepu dugom gotovo hiljadu kilometara mogla pokrenuti katastrofalni potres koji bi bio kadar razoriti gradove na sjeverozapadu SAD.
Rupa iz koje izlazi vruća tekućina nalazi se oko 80 kilometara od obale Oregona, na granici rascjepa poznatog kao zona subdukcije Cascadia, koja se proteže od sjeverne Kalifornije sve do Kanade.
Ovaj geološki fenomen može na pacifičkoj, sjeverozapadnoj obali Sjeverne Amerike izazvati potres magnitude devet stepeni po Richteru, a rupa bi zemljotres mogla dodatno pojačati.
Curenje tekućine je prvi put primijećeno 2015., ali nova analiza koju je proveo Univerzitet Washington, sugerira da je ta tekućina specifičnog hemijskog sastava, zapravo svojevrsni “lubrikant s greškom”.
Ova tekućina omogućuje glatko pomicanje ploča, no bez nje, “stres se može povećati i izazvati razoran zemljotres”, rekli su naučnici.
Tim je rupu, zapravo izvor ili vrelo, nazvao Pitijina oaza, prema starogrčkoj proročici koje je “proricala” uz pomoć opojnih plinova koji su izvirali iz podzemnog vrela i od kojih je imala halucinacije te padala u stanje transa.
“Pronaći izvor vode niskog saliniteta, visoke temperature i bogate mineralima koja izvire s morskog dna oko 1000 metara ispod površine u blizini obale Oregona, također djeluje poput halucinacije”, objavili su istraživači.
Robot koji je 2015. zaronio na tu dubinu, otkrio je rupu nakon što su sonarom detektirani mjehurići zraka koji su se uzdizali s morskog dna.
Podaci su pokazali da tekućina izvire iz linije gdje se susreću dvije ploče i čini se toplijom od okolnog područja.
Koautor studije, Evan Solomon, vanredni profesor okeanografije na Univerzitetu Washington koji proučava geologiju morskog dna, kaže:
“Ono što su vidjeli, nisu bili samo mjehurići metana, već voda koja izlazi iz morskog dna kao iz vatrogasnog crijeva. To je nešto što nikada nisam vidio i, koliko znam, nije primijećeno nikad prije”.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.