Slovenski premijer Robert Golob, obilazeći danas palestinsku djecu koja se liječe u Rehabilitacijskom institutu Soča u Ljubljani, rekao je kako su priče djece iz Gaze šokantne, a ovakvim projektima pokušavaju dočarati iluziju normalnog života, javlja Anadolu.
“Danas, kada smo posjetili prvu grupu palestinske djece koja su iz Gaze došla u Sloveniju, još jednom smo se uvjerili koliko su njihove priče potresne i kako definitivno nitko od nas ne želi da njegova djeca budu prisiljena proći kroz nešto slično”, rekao je slovenski premijer Golob nakon posjeta djeci iz Gaze URI Soča.
Rekao je da djeca žele znati hoće li ikada više imati normalan život.
“Jako je teško dati taj odgovor jer ga danas nitko nema, jer je Gaza danas pretvorena u područje koje možda više nikada neće biti naseljeno, barem što se sjevera tiče, i jer oni sami jako dobro znaju da gdje god odu, dočekaju ih naizgled gostoprimstvom, ali istovremeno s činjenicom da nisu odatle“, naglasio je Golob.
“U ovom trenutku upravo ovakvim projektima možemo ovoj djeci dočarati barem iluziju normalnog života i iluziju nade”, nastavio je, istaknuvši da se masakr u Gazi nastavlja nesmanjenom brutalnošću i da svi apeli međunarodne zajednice nailaze na “gluhe uši”.
“Teško je naći odgovor kako dalje, ali to ne znači da se ne trudimo cijelo vrijeme, a upravo s tim ciljem danas i ja putujem u SAD, gdje ću se sastati s predsjednikom Joe Bidenom sutra. Što se nas tiče, to će biti glavna tema ovih razgovora”, dodao je.
Ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon zahvalila je osoblju URI Soča i poželjela da u Sloveniju dovedu što više djece.
Ono što Slovenija može učiniti upravo svojim znanjem, pomoći u rehabilitaciji, psihosocijalnoj pomoći koja je djeci potrebna, možda je kap u moru, ali za svako takvo dijete i njegovu obitelj postoji nada za budućnost, uvjerena je. .
Šef UN-ove agencije za palestinske izbjeglice (UNRWA) Philippe Lazzarini podsjetio je da djeca u Sloveniji nisu jedina pogođena djeca u Gazi.
“Ovaj rat je i rat protiv djece, previše je djece ubijeno i ranjeno. Danas su djeca govorila koliko su zahvalna što su u Ljubljani, ali svi su zabrinuti za budućnost. Žele se vratiti u sredinu gdje mogu se obrazovati, jer je obrazovanje bilo jedini način da zadrže svoje snove o boljoj budućnosti”, dodao je.
Danilo Turk, bivši predsjednik republike i osnivač zaklade koja sudjeluje u projektu rehabilitacije djece, istaknuo je da djeca iz Gaze imaju teške ozljede i teški psihički šok, što jasno pokazuje dubinu tragedije u Gazi.
“Kada smo započeli ovaj projekt bilo je manje teško, tada je nada bila jača, danas je nada slabija i djeca su pogođena mnogo više nego što je to bilo prije. Mnogi ljudi danas shvaćaju da se u Gazi događa genocid. Kada sretnete tu djecu , možete vidjeti zašto je ova ocjena toliko raširena”, dodao je.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.