Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) poslala je izvještaj Tužilaštvu i Sudu Bosne i Hercegovine o počinjenju krivičnih djela nakon što su njeni inspektori sinoć pokušali privesti predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, prema ranijem nalogu Tužilaštva i Suda BiH.
“Radi smanjenja rizika i izbjegavanja eventualnog sukoba prilikom realizacije naredbi za lišenje slobode, angažiran je manji broj policijskih službenika u civilu, što je pokazatelj i da Agencija vodi računa da ne ugrozi mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini”, saopćeno je iz SIPA-e.
Iz SIPA-e su istakli su prilikom dolaska ispred Administrativnog centra Vlade Republike Srpske policijski službenici Agencije zatekli policijske službenike Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske koji su osiguravali zgradu Administrativnog centra, kao i obezbjeđenje predsjednika Republike Srpske.
“Policijski službenici Agencije upoznali su ih sa razlogom dolaska i namjerom realizacije naredbi Suda Bosne i Hercegovine i Tužilaštva Bosne i Hercegovine nakon čega su obaviješteni da MUP Republike Srpske poduzima mjere i radnje iz svoje nadležnosti u zaštiti štićene osobe u skladu sa zakonima Republike Srpske i da neće dozvoliti lišenje slobode. Zbog naprijed navedenih razloga naredba nije realizirana poslije čega su policijski službenici Agencije napustili lice mjesta.”
Nezakonito objavljivanje podataka
Takođe, u vezi sa pojedinim medijskim natpisima koji se odnose na angažiranje policijskih službenika čija se imena navode u medijima i postavlja se pitanje u vezi sa njihovim angažmanom u navedenom slučaju, a koji nisu, kako se navodi, rukovodili operativnim aktivnostila lišenja slobode, ističemo da oni nisu postupali kao pojedinci, nego kao policijski službenici ove agencije koji su obavezni da obavljaju poslove i zadatake profesionalno i u skladu za zakonima Bosne i Hercegovine kao i svi drugi zaposleni u Agenciji, dodaju iz ove Agencije.
“Smatramo potpuno neprimjerenim i nezakonitim da se navode lični podaci policijskih službenika, čime se ugrožava njihova sigurnost. Agencija odlučno odbacuje navode i izjave da se u konkretnom slučaju radi o provokaciji Agencije.”
Iz SIPA-e su poručili da Agencija postupa u skladu sa zakonima Bosne i Hercegovine i po naredbama Suda Bosne i Hercegovine i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, a svako sprečavanje takvog postupanja predstavlja provokaciju i krivično djelo.
Glasnogovornica SIPA-e: Spriječeni od strane MUP-a
Nakon što je posjetio Šekoviće, gdje je razgovarao o projektu istočne gasne interkonekcije, Milorad Dodik je u srijedu došao u Istočno Sarajevo u zgradu Vlade, udaljenu cestom nepuna dva kilometra od sjedišta SIPA-e, gdje je imao sastanak nakon kojeg je održana i konferencija za medije.
Dok su snimatelji bilježili inserte sastanka, vozila SIPA-e su došla pred zgradu Vlade te napustila to područje nakon nekoliko minuta.
Kako je ranije za Al Jazeeru potvrdila Jelena Miovčić, glasnogovornica SIPA-e, po naredbi Suda BiH su pripadnici SIPA-e prišli obezbjeđenju Milorada Dodika i nakon kratkog razgovora i protivljenja pripadnika MUP-a RS-a od hapšenja su odustali te Dodik na kraju, ipak, nije uhapšen.
Darko Ćulum, koji je još zvanično direktor SIPA-e, rekao je da on “nema ništa s ovim, niti zna ko ima”.
Prije više od mjesec raspisana potjernica
Prije više od mjesec dana za Dodikom i premijerom RS-a Radovanom Viškovićem te predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem je raspisana potjernica.
Ranije im je Sud BiH odredio pritvor nakon što su odbili pojaviti se na saslušanju u Tužilaštvu BiH, kad je protiv njih pokrenuta istraga zbog optužbi za rušenja ustavnog poretka BiH.
Sud Bosne i Hercegovine je 26. februara prvostepenom presudom osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS-a zbog nepoštivanja odluka Visokog predstavnika.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.