Sanja Renić je rođena u Travniku, ali čitav svoj život je provela u Zenici gdje je završila svoje osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. U Zenici je završila srednju arhitektonsku školu, nakon toga i Zdravstveni fakultet, smijer sanitarni inžinjering, majka je tri sina i uspješna žena angažovana u politici.
U najranijim danima bila je aktivistica što je, kako kaže, poteklo iz porodice i odgoja njenog oca, a nju je u svemu tome angažovao rat.
Njen politički angažman je počeo devedesetih godina prošlog vijeka kada je bila član SDP-a sve do 2008. godine nakon čega prelazi u Našu stranku.
“Odmah sam počela aktivno, zavrnula rukave i počela raditi. Sve je to možda bilo uslovljeno privatnim životom, pa sam se tek tada nekada mogla posvetiti radu i jačanju Naše stranke, promovisanju ideje koju ova stranka ima i koja je meni izuzetno dobro rješenje u BiH”, kazala je Renić i dodala da su za tri godine aktivnog rada pokazali da se može mnogo stvari uraditi i promijeniti.
[poll id=”5″]Njena karijera bila je u sjeni kolega i kolegica koji su bili dominantniji, ali godinama je stekla snagu, a najveću podršku je dobivala od svoje porodice.
Dok je bila predsjedavajuća u Gradskom vijeću Grada Zenice ističe kako je veoma teško bilo raditi po poslovniku, jer nikada nije imala sastanke sa sekretarom Gradskog vijeća.
“Jednostavno ja kao žena, iz male stranke i koja nema ‘leđa’, bila sam izložena jako velikom stresu i nepravdama, ali oni su me ojačali i nisam se prepala, kao što kolegica iz radnog predsjedništva Emina Tufekčić kada smo komentarisali tu situaciju na jednoj akademiji za ravnopravnost spolova, komentarisala da nije bilo potrebe da me brane jer sam se dobro pokazala” , pojasnila je Renić.
Prema njenim riječima Naša stranka ima svoj pravac i kao žena će ga promovirati. Ističe da je pokazala da je principijelna i da će uvijek raditi kao i do sada. Također ističe da vjeruje i da se nada da će sličan način rada, ako ne i bolji, u Gradskom vijeću nastaviti Meliha Salčinović, koja je nova vijećnica ispred Naše stranke u ovom tijelu Grada Zenice.
“Vjerovatno to svima neće odgovarati, ali ove krucijalne stvari u bh. bloku ćemo podržavati”.
U toku su pregovori u vezi formiranja izvršne vlasti u Zeničko-dobojskom kantonu, ali nedostatak ovog procesa ističe činjenicu da je zapostavljena komunikacija s građanima, ali da se nada da će se to popraviti u narednom periodu.
Kao pozitivnu promjenu održanih izbora u oktobru 2018. godine ističe podatak da novi saziv Skupštine ZDK čini 40 posto žena, što je više nego ikada.
“Dešava se prvi put da je u Skupštini našeg kantona 14 zastupnica, od kada je i osnovana Skupština i sretna sam zbog toga. Mnogo je lakše raditi kada imate žene zastupljene, lakše se razumijemo i mislim da ćemo prije naći neku mirniju varijantu za prevazilaženje teškoća”, kazala je Renić i najavila da će žene u Skupštini osnovati ‘klub žena’ koji će imati podršku brojnih nevladnijih organizacija kako bi bile što bolje educirane i informirane.
I dalje će njene inicijative biti usmjerene ka rješavanju problema s kojima se susreću građani u Zenici, ali i drugim gradovima u kantonu, a koji se ogledaju u zagađnju zraka, stvaranju boljeg ambijenta za život i jačanju glasa običnog građanina.
Na pitanje da li je odnos kolega u Skupštini ZDK bolji nego u Gradskom vijeću Zenice, Renić je kazala:
“Puno je bolje nego u Gradskom vijeću Zenice, vjerovatno zbog mog rada od dvije godine. Moje kolege su to prepoznale i doživjela sam poštovanje i pohvale za rad koji sam imala i to je jako lijepo. Mislim da je to i najveći uspjeh koji sam mogla za sada da doživim u svom političkom radu.”
Ženama je mjesto i te kako u politici. Brojne naše sagovornice na temu uključenosti u politiku su istakle da politika nije za žene, dok su pojedine ipak mišljenja da jeste. Renić naglašava da sve utiče na građane, pa i na žene, koje moraju da se bave politikom i razumiju politiku.
“Ne možemo reći da nas se politika ne tiče, moramo biti osvješteni. Sve to utiče na nas, od zraka, hrane i grijanja i to su stvari koje određuje politika i ne možemo to reći da nas ne interesuje. Jako je fino i udobno ne baviti se time, ali ako imate dobru egzistenciju. Malo je takvih, jedan posto ih se ne brine o tome, a ostali se bore da liječe svoju djecu i da prehrane svoju porodicu. Imamo dosta problema koji nam ne daju za pravo da kažemo da se ne trebamo baviti politikom”, zaključila je Renić.
Na kraju razgovora je i rekla da slobodno vrijeme provodi s porodicom i prijateljima.
Gostovanje u studiju našeg radija je iskoristila i da svim slušateljima, građanima Zenice i Zeničko-dobojskog kantona poželi sretnu 2019. godinu.
Ženska strana života – Uključite se u politiku
Objavljuje RADIO ZENIT u Petak, 28. prosinca 2018.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.