Na izmjene Porodičnog zakona koje bi donijele alimentacioni fond čeka se od 2014. godine. Problema je mnogo, zaključak je jedan. Sankcije za neisplaćivanje alimentacije u Federaciji BiH skoro pa i ne postoje. Kao ni tačan broj roditelja koji na ovaj način zanemaruju svoju djecu.
Alimentacioni fond u FBiH kao takav ne postoji. Ne postoji ni sistem koji prati naplaćivanje alimentacije. Istini za volju, sistem koji postoji – ako ga možemo tako nazvati, jeste onaj koji implicira da roditelji mogu, ali ne moraju plaćati alimentaciju. I biće tako sve dok za to sankcija ne postoji.
“Ako uzmemo u obzir da je alimentacija obavezna kada dođe sudskim rješenjem za jedno, dvoje ili troje djece, onda možemo vidjeti kolika je to tuga, jadikovanje i istinske žalbe samohranih roditelja na osnovu neisplaćivanja alimentacije”, navodi Mustafa Vlahovljak, predsjednik Udruženja “Porodice tri plus”.
“2014. Vlada FBiH je donijela rješenje o pokretanju alimentacionog fonda. I od tada taj isti alimentacioni fond je samo mrtvo slovo na papiru”, ističe Selma Hadžihalilović, aktivistkinja Fondacija Cure.
Dakle, fond ne postoji. Inicijative i potrebe za uređivanje u zloupotrebi uplate alimentacije u očitom nedostatku zakona postoje. Realizacije u svemu tome manjka.
Osnivanje porodičnog fonda kojim bi se regulisalo ovo pitanje je u istom statusu već nekoliko godina – u proceduri. Vlada FBiH još 2014. je zadatak ispitivanja mogućnosti osnivanja fonda dala u ruke Federalnog ministarstva pravde i Ministarstva rada i socijalne politike.
“Bitno je napomenuti da je u zakonu dosta pitanja koja su interresorno pitanje, između ostalog, s Ministarstvom rada i socijalne politike, pa tako i pitanje alimentacionog fonda, koji je po meni isključivo u nadležnosti Ministarstva pravde i socijalne politike. Tako da mi o toj temi kao Ministarstvo pravde ne možemo znatno pomoći jer je u pitanju socijalna kategorija”, poručuje Vedran Škobić, ministar pravde FBiH (HDZBiH)
“Imamo problem kada oni koji trebaju da plaćaju alimentaciju to ne rade. Država nije našla najbolji alat kako da tome stane u kraj. Dobili smo studiju koja govori o osnivanju porodičnog fonda FBiH iz koje bi se trebala rješavati sva pitanja jedne porodice, pa i alimentacioni fond o kojem se već dugo govori. Nadam se da ćemo imati političke volje i hrabrosti”, poručuje Adnan Delić, ministar rada i socijalne politike FBiH (NiP).
I istina, iako se pitanje alimentacionog fonda nalazi u rukama političara više od deset godina, država nije našla najbolji alat. Neophodno je izmijeniti Porodični zakon, koji bi obuhvatao i porodični fond koji će dalje regulirati pitanje alimentacionog fonda. Dakle, put je jasan, međutim, na izmjene zakona se i dalje čeka. Pored svih inicijativa i jasnih potreba, čini se da, ipak, nedostaje politička volja.
“To je veliki posao i drago mi je što se krenulo barem sa studijom, s obzirom na to da će možda biti predložena bolja zakonska rješenja ili će se ići prema njima ukoliko znamo stanje na terenu. Trenutno nemamo nikakvih podataka osim onih iz nevladinog sektora”, kaže Lana Prlić, zastupnica SDP-a u Predstavničkom domu FBiH.
Politika optimistična, napredak i rješenje u skorijem periodu vide. Roditelji nisu istog mišljenja. Kažu, čekaju duže od deset godina, sistemsko rješenje skoro pa i ne vide. Strah od samo prividnog rješenja – evidentan.
“Pitanje osnivanja fonda i adekvatne isplate alimentacije traje od 2014. To je već deset godina. Deset godina govori da ne možemo baš biti ohrabreni u ovome smislu da ce doći do brze realizacije”, stava je Vlahovljak.
“Imali smo situacije gdje majka djece s invaliditetom kaže da je bivši muž sina prijavio na svoju poresku karticu, te tako ostvaruje oslobađanje od poreza, a ne plaća alimentaciju, dok majka nema šta da jede”, navodi Hadžihalilović.
I dok je osnivanje porodičnog fonda u proceduri, paralelno, samohrani roditelji se bore protiv nove stvarnosti koja govori da je u svakodnevnoj proceduri i kršenje odrednica suda. Naravno, bez posljedica.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.