Sekcije ugostiteljske djelatnosti pri Udruženju poslodavaca Zenica reagovali su na nove propisane mjere rada ugostiteljskih objekata do 23:00 sati.
- Reklama -
Saopštenje prenosimo u cijelosti.
- Obraćamo Vam se Apelom-Molbom-Zahtjevom ispred Sekcije ugostiteljske djelatnosti pri Udruženju poslodavaca Zenica, kao predstavnici djelatnosti koja zapošljava veliki broj uposlenika i koja je jedna od najugroženijih djelatnosti u periodu pandemije virusom Covid 19, a povodom nove Naredbe Kriznog štaba/stožera FMZ o skraćenju radnog vremena ugostiteljskim objektima do 23:00 sati.
- Ugostiteljstvo je sektor koji je jedan od najpogođenijih sektora pandemijom virusa COVID 19. Među prvim djelatnostima smo kojima je zabranjen rad početkom marta 2020.godine i zadnji kojima je dopušten rad. Vjerujte nije bilo lako čekati dan kada će nam se ponovo dozvoliti obavljanje osnovne djelatnosti. Za svo vrijeme zabrane obavljanja djelatnosti mi smo ispoštovali i pridržavali se svake Naredbe.
- Smatramo da nam novo smanjenje radnog vremena, koliko se god nekome činilo neznatnim taj jedan sat, onemogučuje dalje poslovanje i da nas vodi do najave bankrota u ovoj djelatnosti.
- I bez ove nove naredbe ugostitelji već imaju veliki problem
smanjenja dnevnog prometa i do 60%. Veliko povećanje broja nezaposlenih, smanjenje plata, smanjen dolazak dijaspore i do 80%, je uticao na ovako smanjen obim posla. - Jedinu priliku za podizanje posrnule ugostiteljske djelatnosti na klimave noge i očuvanju radnih mjesta smo vidjeli u radu ljetnih bašti.
- Dodatnim smanjenjem radnog vremena još više se ugrožava naš rad i smanjuje dnevni promet. Trenutno nemamo taj luksuz da zbog ovoga rizikujemo nove gubitke radnih mjesta i na žalost zatvaranje pojedinih ugostiteljskih objekata.
- Mi Vas kao Udruženje pozivamo, apelujemo, molimo da sto hitnije razmotrite donesene mjere zabrane – skraćenja rada ugostiteljskim objektima do 23:00 sati pogotovo što je ljetni period i najveći broj gostiju je u ljetnim baštama, na otvorenom prostoru na propisanoj distanci i sa veoma malim rizikom zaraze, u odnosu na ostale
djelatnosti koji najveći procenat svog poslovanja obavljaju u zatvorenom prostoru(trgovine, kladionice, proizvodnja i sl.). - Isrkeno se nadamo da ćete shvatiti u kakvoj teškoj situaciji se nalazi ugostiteljska djelatnost i da ćete u sto kraćem roku razmotriti naš apel, molbu zahtjev i da ćete nam omogućiti da se ova posrnula djelatnost ponovo podigne pa makar i na klimave noge – navodi se u saopštenju.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.