Grad Zenica je krenuo u realizaciju projekta koji je gradonačelnik Fuad Kasumović najavljivao prije par mjeseci. U pitanju je prvo iznalaženje najboljeg idejnog rješenja za novu zgradu Gradske uprave, Vijećnice, centralnog gradskog trga i podzemnom garažom.
Kako ističu u konkursu, osnovni cilj jeste odabir najkvalitetnijeg idejnog rješenja nove zgrade Gradske uprave, zajedno sa pripadajućim javnim i polujavnim funkcijama kulture i usluga, podzemnom javnom garažom i idejnim rješenjem Glavnog gradskog trga, na lokaciji koja predstavlja kulturno-administrativno središte Zenice.
Konkurs se pokreće u svrhu stvaranja prostornih uslova za racionalizaciju i povećanje efikasnost rada Gradskih službi koje se trenutno nalaze na nekoliko odvojenih lokacija, obogaćivanja uže lokacije sadržajima koji bi trebali doprinijeti aktivaciji javnog prostora, rješavanja saobraćaja u mirovanju, te uređenja centralnog Gradskog trga.
Ovim konkursom se, dalje navode, potiču prijedlozi i istraživanja koja vode prema suvremenim i demokratičnim interpretacijama javne institucije, a koji se očituju u fleksibilnim, otvorenim i dinamičnim prostornim modelima, pri čemu su tražene kvadrature orijentir i pomoć prilikom dimenzioniranja i organizacije prostora.
Lokacija za novu zgradu, trg i podzemnu garažu se nalazi u samom središtu kulturno-administrativne zone Grada, čije se trenutno stanje nalazi u raskoraku sa njenim značajem u užoj i široj slici grada.
Prostor glavnog gradskog trga (Trg Bosne i Hercegovine), zajedno sa prostorom na koji je potrebno smjestiti objekat Gradske vijećnice trenutno funkcioniše kao parkiralište za automobile uposlenika okolnih objekata. Osim uloge koju ima kao prakiralište, prostor trga se isključivo koristi kao pješačko-tranzitni, obzirom da ne posjeduje funkcije ili mobilijar koji bi mogli duži boravak i okupljanje građana učiniti smislenim i ugodnim.
Kako navode u ovom konkursu, u arhitektonsko-urbanističkom smislu uža lokacija ima veliki ambijentalni značaj, jer gotovo svi objekti koji je okružuju igraju bitnu ulogu u memoriji grada i odražavaju snažan karakter njegovog bogatog modernističkog nasljeđa.
Osim manje upečatljivih objekata, nedovršenog Multimedijalnog centra (autor Goran Martinović) i jednospratne zgrade iz Austrougarskog perioda (autor nepoznat), Trg Bosne i Hercegovine je okružen veoma referentnim djelima savremene arhitekture: postojeća zgrada Gradske uprave (autor Ranko Radetić d.i.a), Zgrada MUP-a (autor Zvjezdan Turkić d.i.a.), Zgrada ASA banke (autor Karlo Kužatko, arhitekt), Zgrada Općinskog suda (autor Karlo Kužatko, arhitekt), Zgrada gradske kafane (autor Mugdin Čukle, d.i.a.), Zgrada Kantonalnog tužilaštva ZDK (autor Sonja Kulenović, d.i.a.), od kojih se svojim značajem posebno izdvaja zgrada Bosanskog narodnog pozorišta (autori Jahiel Finci i Zlatko Ugljen) koji je 1978. godine osvojio Saveznu Borbinu nagrada za arhitekturu.
Obzirom na ulogu koju ovaj objekat igra u kontekstu kulture i identiteta grada, odnos sa njim treba predstavljati polaznu tačku svakog promišljanja o budućem uređenju lokacije.
Detaljnije o ovome možete pročitati na oficijelnoj web stranici Grada Zenice klikom OVDJE.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.