Britanski list specijaliziran za visoko obrazovanje “Times Higher Education” svake godine objavljuje rang-listu svjetskih univerziteta, na kojoj je više od 1250 najboljih univerziteta na svijetu.
A češki lingvist, matematičar, kartograf i glazbenik Jakub Marijan (Marian) na svom je blogu, na kojem objavljuje edukativne geografske karte s različitim podacima, objavio i kartu Europe s brojem vrhunskih univerziteta u svakoj zemlji.
Za kriterij je uzeo ulazak u prvih 500 na posljednjoj rang-listi Times Higher Educationa. A na njoj, kako se lijepo može vidjeti, BiH spada među zemlje koje nemaju nijedan univerzitet među najboljima.
Jedino Mađarska, Češka i Estonija imaju po jedan vrhunski univerzitet u istočnoj Evropi.
Doduše, osim BiH, u tu neslavnu kategoriju spada gotovo cijela istočna Ecropa: sve zemlje bivše Jugoslavije, Albanija, Bugarska, Rumunija, Poljska, Ukrajina, Moldavija, Bjelorusija, Litvanija i Latvija.
Ipak, čak i Estonija, zemlja s manje od milion i po stanovnika, ima jedan univerzitet među 500 najboljih na svijetu, po ovoj statistici. Mađarska i Češka također imaju po jedno vrhunsko sveučilište. S druge strane, zemlje zapadne Europe stoje neusporedivo bolje.
Njemačka ima 44 vrhunska univerziteta, Velika Britanija 58, Francuska 21, Italija 33, a relativno malene zapadnoevropske zemlje također ne stoje loše: Irska ima 7 vrhunskih sveučilišta, Danska i Austrija po 6, Švedska 11, a Švicarska 9.
A kako je Marian objasnio u svom članku, Times Higher Education univerzitete vrednuje prema sljedećim kriterijima: podučavanje (okruženje za učenje), istraživanje (količina, prihodi, reputacija), citati (uticaj istraživanja), međunarodna perspektiva (međunarodni studenti, osoblje i suradnja) i industrijski prihodi (transfer znanja).
S obzirom na broj stanovnika, najbolje stoje skandinavske zemlje
No budući da ova statistika ne uzima u obzir broj stanovnika i studenata u nekoj zemlji, a logično je očekivati da će veća zemlja imati više univerziteta, pa tako i više vrhunskih sveučilišta nego manja zemlja, Marijan je izradio još jednu kartu. Na ovoj je izračunao broj studenata na univerzitetima koja spadaju među 500 najboljih na svijetu na hiljadu stanovnika neke zemlje.
Očekivano, s obzirom na to da nemamo nijedno vrhunski univerzitet, ni po ovoj statistici ne stojimo ništa bolje. S druge strane, skandinavske zemlje, Irska i Belgija stoje daleko najbolje: Danska ima 22,2 studenta vrhunskih univerziteta na hiljadu stanovnika, Švedska ima 18,3, Irska 18,9, Finska 17,1, Norveška 16,2, a Belgija 16,4.
Dominiraju američki univerziteti
Američki univerziteti dominiraju popisom najbolje rangiranih sveučilišta te su najzastupljeniji unutar prvih sto visoko obrazovnih institucija. Britanska sveučilišta Oksford i Kembridž nalaze se na prva dva mjesta. Američki univerziteti dominiraju popisom najbolje rangiranih univerziteta te su najzastupljeniji unutar prvih stotinu visoko obrazovnih institucija. Tako se na trećem mjestu ljestvice nalazi američki univerzitet Stenford, na četvrtom Massachusetts Institute of Technology (MIT), a na petom California Institute of Technology.
Japan je druga najzastupljenija država na rang-ljestvici nakon SAD-a sa svojih 103 univerziteta koja su dospjela na popis.
Što se Europe tiče, među prvih 100 mjesta osam ih je iz Njemačke, od kojih je Sveučilište Ludvig Maksimilijan u Minhenu zauzelo 32. mjesto na ljestvici. Dva francuska sveučilišta, Paris Sciences et Lettres (PSL) i Sorbonne, i jedno belgijsko, KU Leuven, našli su se unutar prvih sto na rang-ljestvici najboljih svjetskih univerziteta.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.