Radna sedmica samo do četvrtka postala je hit među poslodavcima u Španiji, Novom Zelandu, Japanu, ali i u Danskoj i na Islandu.
Poslodavci širom svijeta počeli su da testiraju četvorodnevnu radnu sedmicu, što je nakon rada od kuće još jedna promjena koju je pandemija donijela u svijetu rada.
Kako se navodi, rasprava o takozvanom “skandinavskom modelu” koji se temelji na pretpostavci da će produktivnost rasti ako se smanji broj radnih sati nije posebno nova, ali u posljednje vrijeme opet je aktuelna zbog Kovid krize i to ne samo među vlasnicima kompanija, već i u javnom sektoru i među političarima.
U Evropi španska socijalistička vlada razmatra mogućnost uvođenja ovog modela kako bi ubrzala oporavak privrede, a s druge strane javna uprava u Danskoj i na lslandu već radi samo do četvrtka, piše Poslovni dnevnik.
Šef Agencije za privremeno zapošljavanje Adecco kaže da mnoge kompanije uvode kraću radnu sedmicu, posebno u kontekstu nedostatka radne snage u maloprodaji i ugostiteljstvu.
– Nakon korona krize ljudi su postali svjesniji da njihovi dotadašnji radni uslovi nisu bili baš najbolji. Sada smatraju kako ne bi trebali da žrtvuju svoj lični život zbog karijere – rekao je Christophe Catoir, prvi čovek Adecca.
Među kompanijama koje testiraju četvorodnevnu radnu sedmicu je i španska telekomunikacijska kompanija Telefonica, gdje u tom režimu radi 10 posto zaposlenih, a ukoliko rezultati koji pokazuju produktivnost ostanu zadovoljavajući, u skraćenu radnu sedmicu bi se uključilo još učesnika.
Telefonica je radnicima koji rade skraćeno smanjila platu za 15 posto, ali poslodavci u drugim zemljama namjeravaju da ponude punu platu, uprkos manjem broju odrađenih sati.
Informatička kompanija Software El Sol iz Andaluzije uvela je četvorodnevnu radnu sedmicu bez smanjenja plate, a od početka eksperimenta povećala je broj zaposlenih za 15 posto.
– Prodaja je porasla 20 posto, a izostanci s posla dramatično su smanjeni. Zadovoljstvo zaposlenih i klijenata takođe je poraslo, zajedno s produktivnošću – tvrdi direktor marketinga Pedro Kortes.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.