Povodom posljednjih dešavanja vezanih za implementciju nekoliko značajnih projekata u JU Kantonalnoj bolnici Zenica održana je press konferencija na kojoj je prezentirana cijela situacijaa oko vlasničkog spora koji se vodi sa Gradskom upravom Zenica.
Projekat EE je generacijski projekat i prekretnica prema savremenoj bolnici sa tendencijiom daljnjeg razvoja u UNIVERZITETSKU BOLNICU ili svođenje bolnice na znatno manje kapacitete i gubitak posla za značajan broj zaposlenika.
Projekat energetske učinkovitosti se finansira se sredstvima EBRD kredita u vrijednosti od 10 mil €, te dodatno sredstvima granta od 1 mil.€, sa predviđenim zaduženjem ZeDo kantona.
To će biti najveće ulaganje u rekonstrukciju i nadogradnju Kantonalne bolnice od njezine izgradnje 1959.godine.
Projekat prije svega predviđa zamjenu postojećeg termobloka na ugalj sa modernim na plin. Obzirom da je sadašnja kotlovnica značajan zagađivač okoline, time bi se znatno smanjilo zagađenje okološa prije svega grada, a iz ukupnih sredstava predviđeno je izdvajanje 1 mil. KM za finansiranje gasovoda do blizine bolnice, za potrebe gradskog preduzeća Zenica-gas, te će priključak na gas biti na raspolaganju i drugim stanovnicima grada.
Projektom je predviđena i zamjena svih postojećih krovnih konstrukcija, sa kancerogenim azbestnim pokrovom, zamjenu svih starih drvenih prozora, novim aluminijumskim profilima. Postavljanje moderne fasade na sve objekte bolnice, zamjenu instalacija grijanja i ugradnju klimatizacije u sve objekte. Time se stvaraju uslovi za znatno kvalitetniju produkciju i iskorištavanje prozvedene toplotne energije u termobloku.
Rekonstrukciju vodovodne i kanalizacione mreže u bolnici, sa ciljem spriječavanja plavljenja podrumskih prostora bolnice koji koriste i pacijenti i osoblje. Zamjenu zastarjele opreme vešeraja i načina njegovog funkcionisanja. Kako je jedan od najvećih problema ustanove nedostatak prostora, što onemogućava daljnji razvoj, predviđena je i nadogradnja novih 3000 m2 prostora, koji bi omogućio formiranje savremene intenzivne njege sa 15 kreveta, što je jedno od uskih grla ustanove, kao i izmještanje pacijenata i osoblja iz odjela koji funkcionišu u neuslovnim podrumskim prostorima (ortopedija i traumatologija, neurohirurgija, plastična hirurgija). Ove nadogradnje bi takođe omogućile daljnje rekonstruktivne radove u ustanovi te vrlo izgledno formiranje centralnog operativnog bloka, koji je srce svake savremene bolnice. Interventna kardiologija je skup savremenihne hirurških metoda tretmana izvjesnog broja oboljenja srca i velikih krvnih sudova . Ove procedure se ostvaruju pomoću specijalnih katetera koji se u srce i velike krvne sudove uvode iz perifernih arterija.
Projekat interventne kardiologije je prvi JPP projekat u BiH za koji je potpisan ugovor sa stranim partnerom, vrijednosti 7,5 mil.KM, na period od 27 god. To je bio plod dvogodišnjeg intenzivnog rada radnog tima i odabranog privatnog partnera na javnom pozivu.
Projekat podrazumijeva izgradnju sasvim novog, savremenog objekta sa tri angio sale i najsavremenijom opremom, što bi omogućilo pružanje vrhunskih usluga iz interventne kardiologije, kao i nekih drugih dijagnostičkih i terapijskih intervencija.
Usluge bi bile dostupne na uputnicu i osiguranici našeg kantona ne bi imali nikakve dodatne troškove, a imali bi uslugu u svojoj bolnici i bili u blizini svojih porodica.U sadašnjoj situaciji i pacijen ti i porodice imaju troškove posjeta i boravka u drugim kantonima.
U sadašnjoj situaciji dnevno se prema drugim centrima koji pružaju ovu uslugu upućuje 2-3 hitna pacijenta, značajan broj pacijenata umire ili ostaju trajni invalidi zbog nemogućnosti pravovremenog dobijanja usluge, tj udaljenosti od centara gdje se upućuju, kao i njihovih ograničenih kapaciteta. Važno je napomenuti i da je najveći broj pacijenata koji trebaju usluge interventne kardiologije za područje Federacije BiH, upravo iz našeg kantona. Projekat podrazumijeva i stvaranje pretpostavki za ubrzano uvođenje i drugih inetreventnih procedura, prvenstveno intervetne neurologije, kao i postepeni razvoj određenih kardiohirurških procedura. Po isteku ugovora privatni partner ima obavezu da ustupi objekat u potpuno održavanom stanju sa opremom koja ne smije biti starija od 5 god.Kantonalnoj bolnici. Takođe ima obavezu da od školuje domaći kadar za davanje svih usluga. Isto ćemo tražiti i postići i za druge projekte JPP.
U Bosni i Hercegovini, pacijentima nije dostupna zdravstvena usluga „neurohirurška operacija gama nožem“. Zavod zdravstvenog osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine odobrava pacijentima sredstva za tu vrstu usluge pruženu u inostranstvu. Ta vrsta usluge se već duži niz godina pruža u zemljama našeg okruženja (Hrvatska, Srbija) i dostupna je njihovim osiguranicima.Gama nož je medicinski uređaj iz oblasti radiohirurške tehnologije namijenjen za liječenje tumora i drugih procesa na mozgu. Kako se princip rada zasniva na primjeni gama zračenja, po njemu se i uređaj zove „gama nož“.
Gama nož je jedan od boljih uređaja za liječenje teško pristupačnih inoperabilnih tumora i metastaza na mozgu kao i aneurizmi i drugih anomalija na krvnim sudovima glave i vrata, koji se ne mogu hirurški odstraniti ili tretirati linearnim akceleratorom.Indikacije za liječenje gama nožem su:benigni tumori, vaskularni poremećaji, maligni tumori, poremećaji kretanja, funkcionalni poremećaji, nepristupačni tumori. Glavni cilj projekta je obezbjeđenje zdravstvene usluge pacijentima koji imaju potrebu za istom bez odlaska u inostranstvo čime se unapređuje zdravstvena zaštita u zemlji i smanjuju troškovi koji opterećuju Fond solidarnosti. Realizacijom projekta KBZ bi bila referentna ustanova za tretman pacijenata koji trebaju ovu uslugu za područje Federacije BiH.Za ovaj projekat postoji zainteresirani privatni partner sa kojim su započeti razgovori i u toku je izrada projektnog zadatka za idejno rješenje i za studiju izvodljivosti. Navedeno čeka rješavanje vlasničkih odnosa nad zemljištem i objektima Kantonalne bolnice. Projekat predviđa izgradnju novog objekta sa nabavkom aparata za tretman Gama nožem, kao i novog MRI aparata. Predviđena vrijednost projekta je oko 9 mil.KM.
Hemodijaliza je medicinska usluga koja se pruža pacijentima sa izgubljenom funkcijom bubrega.
Navedena usluga se obavlja otežano kako u KBZ tako i drugim dijaliznim centrima u Federaciji BiH, prvenstveno zbog zastarjele opreme i skučenog prostora.U našem kantonu navedena usluga se obavlja u Kantonalnoj bolnici za osiguranike iz Zenice, te u tri satelitska centra: Visoko, Kakanj i Žepče, što se takođe pokriva kadrom koji pripada bolnici.
“U KBZ imamo 21 aparat, a tretira se 67 pacijenata sa područja ZeniceU Visokom 12+5 aparata, a tretira se 40 pacijenataU Kaknju 7 aparata, a tretira se 23 pacijentaU Žepču imamo 14 aparata, a tretira se 39 pacijenataProjekat predviđa proširenje postojećeg prostora ili izgradnju novog sa potpunim opremanjem novim aparatima i osavremenjimanjem tretmana. Vrijednost projekta je oko 3 mil.KM. Ukupna vrijednost investicija za sve projekte je oko 41,5 mil.KM. Broj zaposlenika iz Zenice u ukupnom broju zaposlenih je 1538, tj. 92%. Pozivamo gradonačelnika, Gradsku upravu, Gradsko vijeće i sve građane Zenice da daju svoj doprinos svim ovim projektima svako na svoj način za dobrobit nas samih. Zahvaljujemo našem osnivaču Vladi i Skupštini ZDK, kao i svim zastupnicima koji su podržali ovo kreditno zaduženje”, kazao je direktor Kantonalne bolnice Zenica prof. dr. sc. prim Rasim Skomorac.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.