Revolver marke Lefaucheux kojim je holandski slikar Vincent Van Gogh želio da izvrši samoubistvo 27. jula 1890. godine u francuskom mjestu Auvers-sur-Oise, prodat je prije dva dana na aukciji za 162.500 eura.
Francuska aukcijska kuća Auction Art je ranije navela da se revolver procjenjuje između 40.000 i 60.000 eura. Kupac je revolvera nije objelodanjen.
Van Gogh se poslije dvije godine provedenih na jugu Francuske, 20. maja 1890. godine preselio u Auvers-sur-Oise, sjeverno od Pariza, prema savjetu svog brata Thea.
Ljekar Paul Gachet, prijatelj impresionističkih slikara, brinuo se o holandskom umjetniku koji je tada imao česte psihološke krize. Slikar je iznajmio sobu u gostionici Artura Ravua. Tada je bio na vrhuncu svoje umjetnosti, slikajući jedno djelo dnevno.
Ubio se prilikom šetnje
Van Gogh je 27. jula 1890. godine otišao u šetnju u obližnje polje, i tamo podigao košulju u pokušaju da se upuca revolverom koji je uzeo od gostioničara. Međutim, revolver mu se iskliznuo iz ruke i umjetnik je pao u nesvijest. Probudio se uveče i tako ranjen je krenuo ka gostionici.
Uprkos pomoći doktora Gacheta, Van Gogh umire poslije dva dana agonije.
Oružje je oko 1960. godine pronašao jedan poljoprivrednik na imanju i predao ga sadašnjim vlasnicima gostionice Ravu. Revolver koji je veoma oštećen, bio je okačen iznad pulta i potom izložen u muzeju posvećenom Van Goghu 2016. godine u Amsterdamu.
Prema analizama stručnjaka, oružje je bilo u zemlji dug period što bi moglo da se poklopi sa tezom da je bačeno oko 1890. godine.
Američki naučnici su 2011. godine branili drugu tezu prema kojoj se Van Gogh nije ubio već je ranjen u slučajnom pucanju nekih mladih koji su se igrali sa oružjem.
Van Gogh (1853-1890) koji je preminuo u 37. godini, jedan je od najvećih slikara postimpresionizma i jedan od najcjenjenijih slikara uopšte.
Bio je i začetnik kolorističkog ekspresionizma, želeći da crvenom i zelenom bojom, kako je sam jednom rekao, “izrazi strašne strasti ljudske duše”.
Najpoznatija Van Goghova djela su “Ljudi koji jedu krompir” (1885), “Suncokreti”(1888), “Žitno polje i čempresi”, “Zvjezdana noć”, “Crveni vinograd”, “Noćni kafe”, “Umjetnikova spavaća soba u Arlesu”, “Autoportret” i “Portret doktora Gacheta”.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.