Iako je potpisivanje ugovora o digitaliziciji veliki korak za javne emitere, postavlja se pitanje – ko će provesti digitalizaciju, s obzirom na teško finansijsko stanje u Radioteleviziji Bosne i Hercegovine.
Implementacija je moguća samo uz jake javne emitere, a BHRT je u nezavidnom položaju, zbog trenutno nezakonite raspodjele RTV takse. Iz sindikata radnika zaposlenih u BHRT-u, poručuju – “ugroženi smo i ne želimo više trpjeti nepravdu”.
Četvrti je dan kako BHRT i RTV Federacije Bosne i Hercegovine nemaju potpisan ugovor sa Elektroprivredom BiH o nastavku saradnje o naplati RTV takse. Jučer apel sindikata radnika zaposlenih u BHRT-u sa porukom: “Iskoristit ćemo sve zakonske mogućnosti, pa i generalni štrajk i masovne proteste, ukoliko se ne riješi trajno i stabilno finansiranje Javnog RTV servisa Bosne i Hercegovine.”
“Ovo je zadnje upozorenje koje mi, kao reprezentativni sindikat BHRT-a, koristimo u ime naših oko 450 članova i 800 uposlenika i njihovih porodica, a to je više od 1.000 ljudi. Zbog nepravde kojoj su izloženi svakodnevno jer su potplaćeni i potlačeni, dok su oni u mandžmentu i na funkcijama, kao i u državi uostalom, preplaćeni. Mi, kao reprezentativni sindikat radnika u BHRT-u, nećemo više da ćutimo, želimo jasno i glasno da kažemo – ugroženi smo i ne želimo više da trpimo nepravdu”, kazala je Merima Kurtović-Pašalić, iz sindikata radnika u BHRT-u.
Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izrazio je punu podršku Samostalnom sindikatu radnika u Bosanskohercegovačkoj radio-televiziji u borbi za očuvanje radnih mjesta u ovoj medijskoj kući.
“Neprihvatljivo je da smo ponovo u situaciji da smo na korak do toga da Bosna i Hercegovina postane jedina zemlja u Evropi bez državne javne televizije. Očuvanje BHRT-a znači očuvanje jednog od temelja naše zemlje. Godinama, nažalost, svaki mjesec dočekujete sa zebnjom i nesigurni da ćete primiti svoje pošteno zarađene plate. Ponižavajuće je da vam se plata isplaćuje bez uplaćenih doprinosa, čime se u pitanje dovodi odlazak u penziju kolega koji za to ispunjavaju uslove. Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine se godinama bori za usvajanje Zakona o minimalnoj plati kojim će ona biti definisana u iznosu od 1.000 KM. Svjesni smo da u međuvremenu taj iznos jedva pokriva trećinu potrošačke korpe, ali je svakako mnogo veći od onoga što radnici trenutno primaju kao minimalnu platu. Tim više je ponižavajuće da većina vas prima platu koja je niža od 800 KM.”
Nadležno ministarstvo dalo je jasne instrukcije u cilju rješenja na dobrobit sva tri javna emitera, a ne kao što je slučaj bio do sada, da se entitetski emiteri bogate, a BHRT tone u dubiozu.
“Zagovaram da se RTV taksu prikuplja onako kako zakon predviđa, državni Zakon o javnim servisima, a zakon predviđa da, npr. u Federaciji, Federalna TV to prikuplja, ali državni zakon predviđa da se uplate vrše na jedinstven račun. Pošto državna korporacija nije nikada zaživjela, jedinstveni račun je po logici stvari račun BHRT-a. Potrebno je da se sva prikupljena sredstva uplate na račun BHRT-a koji onda može ta sredstva podijeliti, u skladu sa zakonom, Federalnoj TV i RTRS-u”, istakao je Edin Forto, ministar prometa i komunikacija BiH.
I ovo je samo prelazno rješenje koje će stabilizirati finansijsku situaciju do trajnijeg rješenja, a ono bi značilo donošenje novog zakona čija primjena bi se poštovala, da bi se izbjeglo ovo što sada imamo, a to je da RTRS ne plaća taksu koja se prikupi na području Republike Srpske.
“Mislim da je rješenje novi Zakon o javnom servisu. Ovo što sada imamo, a RTRS odbija da uplati sredstva na račun BHRT-a, je predmet i sudskog spora. Mislim da bi novi Zakon o RTV servisu iza kojeg bi stali svi, i već postoje neke naznake u kom pravcu bi to moglo ići, da se BHRT stavi u situaciju u kojoj je potpuno finansijski održiva”, zaključuje Forto.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.