Privredno društvo koje se bavi zbrinjavanjem i hvatanjem pasa u Zenici Pfotenherz d.o.o. Zenica oglasilo se povodom rada azila u Zenici, a razlog tome je povećan broj pasa i sve učestaliji napadi istih na građane Zenice.
U saopštenju navode da su sa Gradom potpisali ugovor o održavanju Skloništa za napuštene pse Stranjani, te da osjećaju obavezu da javnost upoznaju sa nekoliko činjenica.
U nastavku teksta pročitajte kompletno saopštenje firme “Pfotenherz d.o.o Zenica”:
“Pfotenherz d.o.o. Zenica je, 01.06.2023. godine, kao najpovoljniji ponuđač zaključio ugovor sa Gradom Zenica čime su definisane ugovorne obaveze sa obje strane, između ostalog tu spada i održavanje Skloništa za pse.
Pomenuto privredno društvo je svoju obavezu, saglasno kapacitetu Skloništa i broju pasa, predviđeno ugovorom, uredno izvršavalo o čemu svjedoče brojna sklanjanja pasa sa ulica po pozivu građana.
Iz ovog Društva navode da su od prvog juna ove godine do danas uradili sljedeće stvari,a to su:
– nabavka i izgradnja drvenih kućica za sve pse u azilu (ukupan broj pasa je 154),
– propisani kapacitet pasa povećan je sa 100 na 150 od njihovih vlastitih sredstava,
– pokrivanje cijelog objekta azila sa videonadzorom,
– renoviranje unutrašnjih prostorija,
– rekonstrukcija vodovodne cijevi od 600 metara čiji je trošak bio 4500 KM, a koji Opština nije htjela refundirati,
– sanacija i rekonstrukcija makadamskog puta sa glavne ceste Stranjana do azila, kojeg je ovo Društvo napravilo o svom trošku, a koji je gradonačelnik Fuad Kasumović obećao “pokriti” na njihovom prvom sastanku,
– sklonjeno je oko 200 pasa sa ulice i svi su kastrirani.
Dana 07.07.2023. godine, Kantonalna veterinarska inspekcija je zbog neuslovnosti karantina ( prostora za smještaj pasa koji se tek dovedu u Sklonište i koji je obavezan na period od 10 dana) donijela rješenje kojim je zabranila prijem pasa u karantin, dok se ne obezbijede uslovi koji su naloženi rješenjem o čemu smo odmah pismeno obavijestili Gradsku upravu kao vlasnika Skloništa.
Gradska uprava je, kako usmeno tako i pismeno, dala obećanje da će obezbijediti sredstva za sanaciju karantina, jer ovo privredno društvo nema ovlasti preduzimati bilo kakve građevinske radove na zemljištu vlasništva grada Zenice, niti je to naša ugovorna obaveza.
Dakle, od mjeseca jula imamo zabranu prijema pasa u Sklonište dok se ne postupi po nalogu kantonalne veterinarske inspekcije, u suprotnom rizikujemo kažnjavanje od strane inspekcije.
Ujedno podsjećamo cijenjene građane da je na snazi Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja u BiH (Službeni glasnik BiH br.25/2009 i 9/2018) kojim je propisano osnivanje i rad Skloništa. Svako Sklonište u BiH je,,no-kill shelter” što znaci da je zabranjeno ubijanje pasa osim u slučajevima propisanim čl. 14. Zakona, uz prijetnju krivične i prekršajne odgovornosti.
Naši zaposlenici su svakodnevno izloženi napadima i prijetnjama, kako građana koji zovu da se sklone psi, tako i onih stanovnika koji ne daju da se psi sklone kada se po njih dođe, o čemu postoje i policijski zapisnici.
Napominjemo da osim pasa na ulici skoro pa svakodnevno zovu vlasnici koji se žele riješiti svojih pasa ili ih jednostavno ostave pred kapijom azila.
Sklonište nema kapacitet da primi sve napuštene pse, bez obzira na broj udomljenih pasa iz Skloništa.
Također, sredstva koje je naša firma dobila za upravljanje azilom za mandat od 2 godine u periodu od 01.06.2022. do 31.05.2024. godine je 289.700 KM, mjesečno cca. 12.000 KM, što čak nije ni dovoljno da se mjesečno isplate plate i doprinosi radnicima i kupi hrana psima (po ugovoru je obaveza da se zaposli 6 radnika ).
Svi ostali troškovi, kao što su npr. potrošnja goriva i amortizacija vozila azila, održavanje zelene površine i zemljišta (minimalno 2 puta godišnje ), čišćenje kanalizacije i otpadnih voda, vršenje analiza vode i hrane, nabavak slame, obezbjeđenje buradi i kaca za vodu, veterinarski troškovi i liječenje pasa (pregledi, operativni zahvati, lijekovi, kontrole), građevinski materijal koji je potreban za obnavljanje dotrajalih boksova, kućica, ograde, vrata i ostalog inventara azila, su plaćeni privatnim sredstvima, koje do sada u proteklom periodu iznose oko 50.000 KM.
Obavještavamo građane da momentualno nema mjesta u azilu, jer je kapacitet azila popunjen.
Ni po zakonu i moralnom načelu nećemo ubijati zdrave pse, da bi oslobodili mjesto.
Za širenje lažnih, nepotvrđenih objava, informacija, optužbi i kleveta svako će biti prijavljen nadležnim organima i krivično gonjen.
Za sve naprijed navedeno posjedujemo relevantnu dokumentaciju koju ćemo rado prezentirati jer nemamo razloga, ni potrebu, da bilo šta skrivamo kako od građana tako i novinara.
I ono najvažnije, vrata azila su otvorena svaki dan od 8 do 18 sati te pozivamo sve građane da nas dođu posjetiti, uvjeriti se u rad azila, u popunjenost kapaciteta, a možda i udomite nekog psa i time oslobodite mjesto nekom psu sa ulice.
Naša parola je bila i ostala “udomi, ne kupuj”.
Imamo i web stranicu sa slikama pasa koju možete posjetiti, možda vam se svidi neki pas: www.udomipsazenica.ba
U prilogu relevantne odredbe Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja i Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine.”
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.