Preminuo je Hamid Begovac, istaknuti dugogodišnji društveni aktivista u različitim oblastima društvenog života.
Hamid Begovac je široj javnosti više poznat kao legendarni kupač u rijeci Bosni za prvi dan proljeća u sklopu Zeničke čimburijade, a manje je poznat njegov ukupani bogat i plodonostan životopis.
Hamid Begovac je rođen 1942. godine u Travniku, ali se kao dijete rođeno u ratnom vihoru, sa nepune dvije godine, morao rastati od rodnog kraja.
Ratne okolnosti Hamida i njegovu partizansku porodicu odredile su Zenicu kao novu adresu. Zenica je grad koji je odredio njegovo formiranje i njegov bogat životni put.
Osnovnu i srednju školu završio je u Zenici. Prvo zaposlenje imao je u Željezari Zenica u kojoj je uz dodatno stručno osposobljavanje ostvario napredovanje u radnoj karijeri.
Nakon Željezare obavljao je rukovodeće dužnosti u drugim preduzećima. Bio je direktor organizacione jedinice u sastavu preduzeća Zening, a potom i generalni direktor ovog preduzeća.
Radni vijek je završio u preduzeću Market komerc u kojem je obavljao dužnost direktora sektora Usluge. U svom profesionalnom radnom angažmanu od radnika do rukovodioca iskazao je radinost, predanost i veliku energiju i odgovornost u izvršavanju postavljenih radnih obaveza i zadataka.
Uporedo sa profesionalnim radnim obavezama ostvario je raznovrstan i plodonostan društveni angažman za dobrobit građana i društvene zajednice koji je trajao sve do kraja njegovog života.
U bivšoj državi Jugoslaviji ostvario je zapažen omladinski aktivizam kao brigadir-udarnik i komandant zeničkih omladinskih radnih brigada na Saveznim omladinskim radnim akcijama.
Njegov ukupan radni i društveni angažman bio je prepoznatljiv pa je kao takav biran u organe Saveza omladine, Skupštinu opštine Zenica kao i u organe Saveza komunista.
Kao radnik Željezare bio je i član Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije.
Njegov politički angažman nije bio motiviran karijerizmom, niti boljitkom za sebe.
U svom političkom djelovanju kako u ondašnjim društvenim okolnostima, tako i poslije u državi Bosni i Hercegovini, Hamid Begovac je ličnim primjerom ostao dosljedan u ostvarivanju univerzalnih ljudskih vrijednosti. Njegovi javni istupi u oragnima u dva različita društveno-ekonomska i politička sistema ukazivali su na društvene probleme i nepravde, iskazujući borbu za pravdu i bolji život radnika, penzionera, boračke populacije i svih ostalih građana.
Njegova iskrenost i otvorenost nije bila baš uvijek po mjeri rukovodećih i vladajućih struktura, jer Hamid je u društvenom aktivizmu prepoznavao vlastiti angažman i učešće u društvenim procesima koji donose napredak pojedincima i društvu u cjelini.
Njegov angažman u raznim udruženjima i organizacijama bio je impozantan i uspješan, a izdvajamo RK “Čelik”, Sportsko društvo “Čelik”, Organizacija Crvenog krsta, Auto – moto savez i BIHAMK, Privredna komora, Forum građana Zenice, Dobrovoljno vatrogasno društvo, Gorska služba spašavanja, Udrženje “Josip Broz Tito” i druga.
Posebno treba istaći njegov kontinuiran humanitarni rad. Preko 50 puta je darivao krv.
Uvijek se odazivao na javne pozive za darivanje krvi ali i na pojedinačne pozive građana kod hitnih slučajeva.
Kao pripadnik spasilačke ekipe učestvovao je u spašavanju unesrećenih ljudi od požara i otrovnih plinova u teškoj željezničkoj nesreći u tunelu Vranduk koja se dogodila 1971. godine.
Hamid je bio aktivni učesnik u odbrani od agresije na Bosnu i Hercegovinu od 1992. do 1995. godine. Kao pripadnik i komandir Autotransportne čete u sastavu Trećeg korpusa Armije RBiH dao je značajan doprinos u organizaciji prevoza boraca i ratne tehnike na brojna ratišta. Bio je i vođa humanitarnih transporta za stanovništvo Zenice.
Hamid Begovac kao i Mile Knežević, i u poznim godinama, bili su kupači u hladnoj rijeci Bosni za prvi dan proljeća sa najdužim stažom. Pored toga hrabri Hamid je praktikavao i kupanje za Novu godinu. Ova nesvakidišnja hrabrost i atrakcija značajno su doprinjeli promociji Zeničke čimburijade i grada Zenice ne samo u BiH nego i u inostranstvu.
Vrlo teško će se, na području Zenice pa i šire, pronaći osoba koja kao Hamid raspolaže sa ogromnom kolekcijom priznanja, nagrada, zahvalnica, medalja koje je istinski zaslužio.
Za njegova života početkom ove godine objavljena je i promovisana knjiga „HAMID BEGOVAC više tuđi nego svoj“ autora Safeta Derviševića.
Tako je njegov bogat životni put ostao zapisan i ostaviti će svoje tragove da svjedoče drugima ono što je bilo u njegovoj osobenosti, u stvaralačkim svojstvima, karakteristikama ličnosti i sadržajima njegovog djelovanja. Njegov primjer društvenog aktivizma treba slijediti.
Sahrana će se obaviti danas na gradskom groblju Prašnice u 15:00 sati.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.