Nastavak 124. sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća donio je usuglašavanje stava o dizanju minimalne plate, ali i niz prijedloga vezanih za ekonomsku krizu u koju zbog pandemije ulazi naša ekonomija.
Adnan Smailbegović kazao je kako je postignut konsenzurs da se minimalna plata mora podići, kako je krajnje vrijeme nakon pet godina.
- Postigli smo koncenzus da bi bilo idealno da se promijeni zakon o porezima i doprinosima, onda bi to bio paket i minimalna plata bi mogla ići gore, a opterećenja ne bi značajno rasla – kazao je Smailbegović te do kraja mjeseca najavio novu sjednic GSV-a do koje bi Ministarstvo finasija pripremilo uredbu o minimalnoj plati.
Smailbegović je kazao kako su se spominjale dvije cifre, 550 i 650 KM, a kako se sindikat predložio 70 posto prosječne plate, što je po poslodavcima previše.
- U Francuskoj je 60 posto – kazao je Smailbegović.
Predstavnici poslodavaca u FBiH iznijeli su prijedlog Vladi da se vrati stanje nesreće kako bi se aktivirali “korona-zakoni”.
- Kako budžetska sredstva od 450 miliona neće biti konzumirana, očito je naprvljena loša procjena i puno manje radika je ušlo u prava. Samo 130 miliona će biti iskorištena u tri mjeseca – kazao je Smailbegović.
Edhem Biber, predsjedavajući ESV, zamolio je medije i nadležne institucije da se ne objavljuju “imena firmi u kojima je koronavirus uzeo maha jer ih se dovodi u neugodan položaj i poslije saniranja stanja”.
Predstavnik sindikata kod razgovora socijalnih partnera, Mevludin Bektić, izjavio je kako njima nije prihvatljiv Prijedlog zakona o štrajku, a opodizanju minimalne plate istkao je, kako je uspjeh, da će Vlada razmatrati i njihovu metodlogiju izračuna minimalne plate.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.