Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH danas je podržala Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Javnom radiotelevizijskom sistemu Bosne i Hercegovine, koji su predložili poslanici Amir Fazlić i Mirsad Đonlagić.
Prije izjašnjavanja o samom tekstu zakona, članovi komisije usvojili su osam amandmana koje su usaglasili i predložili poslanici Mirsad Mešić, Hanka Vajzović, Momčilo Novaković i Amir Fazlić.
Komisija nije usvojila po jedan amandman koji su predložili poslanici Nikola Lovrinović i Staša Košarac. Oni su najavili da će svoje amandmane obnoviti i na samoj sjednici Predstavničkog doma.
Predsjedavajući Komisije Momčilo Novaković je nakon sjednice izjavio novinarima da su usvojenim amandmanima dobili potpuno novi model naplate RTV takse.
Po njegovim riječima, RTV taksa bi se, ukoliko zakon bude usvojen u oba doma, naplaćivala putem računa za električnu energiju.
“Javni servisi bi potpisali ugovor s distributerima električne energije na nivou Federacije BiH i RS-a i na taj način bi se sredstva uplaćivala, kao i dosad, na jedinstven račun odakle bi se vršila raspodjela sredstava po promijenjenim procentima”, pojasnio je Novaković.
Jedan od usvojenih amandmana predviđa da se prihod od RTV takse te neto prihod od marketinškog oglašavanja dijeli na tri javna radiotelevizijska servisa tako što 40 posto ukupnog prihoda pripada BHRT-u, a po 30 posto ukupnog prihoda pripada RTRS-u i Radio-televiziji FBiH.
Jedan od predlagača zakona Amir Fazlić je kazao novinarima da je zadovoljan „jer s ovim rješavamo stanje u RTV sistemu“.
“Osnova novih amandmana je da prikupljanje RTV takse ide preko naplate električne energije i da se marketinški prihodi također prebacuju na jedinstveni račun i dijele se zajedno s taksom u procentu 30:30:40”, kazao je Fazlić.
Dodao je kako očekuje da do sjednice Predstavničkog doma određene primjedbe još usaglase, te kazao da postoji mogućnost ulaganja amandmana koji će biti razmatrani na samoj sjednici Doma.
Po njegovim riječima, ovo je rješenje za godinu dana, ali to ne isključuje mogućnost da može biti i trajno rješenje.
Član Komisije Staša Košarac je kazao da ne odustaju od potrebe da se osiguraju stabilni finansijski prihodi za sva tri servisa u BiH.
“SNSD ne odustaje od toga da se obezbijedi finansijska stabilnost sva tri servisa”, istaknuo je, dodajući da je za njih prioritet RTRS, odnosno njegova finansijska stabilnost.
Naveo je da je danas glasao protiv zakona, s obzirom na činjenicu da SNSD ima amandman koji jasno kaže da marketinški prihodi ostaju servisima koji su osigurali taj marketinški prihod.
“Smatramo da nema potrebe da, ukoliko RTRS obezbijedi bilo kakav marketinški prihod, govorim o neto iznosu, da 70 procenata dijeli s druga dva servisa. Isto tako smatram da BHRT, ako obezbijedi određene prihode po osnovu marketinga, ne treba da dijeli s ostala dva servisa”, naglasio je Košarac.
Također je istaknuo da nema potrebe da se zakonom na nivou BiH daje prednost nekom od tri ravnopravna servisa.
“Smatramo da su sva tri servisa jednaki i smatramo da izvorni prihod po osnovu RTV takse treba da se dijeli na po 33 posto, jednako, pravično”, kazao je Košarac,dodajući da će u tom kontekstu uložiti amandman.
Najavio je da, ukoliko amandmani SNSD-a ne budu prihvaćeni na sjednici Predstavničkog doma, neće glasati za zakon.
Član Komisije Nikola Lovrinović izjavio je da na sjednici Doma neće podržati prijedlog izmjena i dopuna zakona u varijanti u kojoj je prihvaćen na Komisiji, jer misli da je to „i dalje samo produbljivanje stanja u kojem jesmo, da to nije nikakvo trajno rješenje“.
“Jedino pravo rješenje je, po meni, izravna naplata, a to je moguće putem agencije koja može biti utemeljena na različite načine”, smatra Lovrinović, koji je predložio amandman koji na sjednici Komisije nije prihvaćen.
Kazao je da je predložio da se ide na izravan način ubiranja RTV pristojbe.
Pojasnio je da izravan način znači formiranje agencije, kako je predložio, koju bi formirali zajedno Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) i Javni RTV servisi.
“Ona bi imala svoj upravni obor ili upravno vijeće, imala bi svoj način rada, odgovornost i način raspodjele sredstava koji bi sama regulirala i donijela”, kazao je Lovrinović.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.