Broj oglasa koji dolaze iz Slovenije manji je za 60 odsto nego u istom periodu prošle godine, potvrdili su za “Nezavisne” iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH.
Ova agencija posreduje u zapošljavanju bh. građana u Sloveniji, što se odnosi na brojna zanimanja, te u Njemačkoj, koja na ovaj način angažuje bh. medicinare.
- Broj posredovanja Agencije, kada je riječ o Sloveniji, manji je za oko 50 odsto nego u istom periodu prošle godine te je ove godine, do kraja septembra, posredovano za zapošljavanje 4.647 bh. građana u Sloveniji – rekao je Boris Pupić, portparol Agencije.
Kako Pupić dodaje, kada je riječ o zanimanjima bh. radnika koje Slovenci traže, trend je identičan kao i ranijih godina, a to su vozači, varioci, zidari te druga zanimanja u građevinskoj industriji.
- Što se tiče procedura za dobijanje posla, one su iste kao i prije. Za rad u Sloveniji potrebna je radna ponuda poslodavca i radna dozvola te nakon toga kandidat aplicira za radnu vizu u Ambasadi – dodaje Pupić.
Sudeći prema dostupnim informacijama, opala je i potreba za angažovanjem bh. medicinarima u Njemačkoj.
- Broj posredovanja od početka godine do danas je 449, što je za oko 20 odsto manje nego prošle godine u istom periodu – rekao je Pupić.
Procedure za rad u Njemačkoj su takođe iste kao i dosad.
- Potrebno je znati njemački jezik na minimum B-1 nivou te imati završenu srednju medicinsku školu opšteg smjera i položen stručni ispit. Nakon dobijanja radne dozvole kandidat ide u Ambasadu i aplicira za radnu vizu – pojasnio je Pupić.
Po riječima Nikole Grbića, predsjednika Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport RS, kada je riječ o angažmanu vozača u Sloveniji, ni u toj zemlji nije više dobra situacija.
- U Sloveniji je trenutno nemoguće doći do vozača i nemoguće je da se registruje firma iz BiH u Sloveniji. Vozači iz Slovenije sada odlaze u Njemačku, isto kao što su odlazili vozači iz BiH u Sloveniju, jer su mnogo bolji uslovi za rad, pa se samim tim i Slovenija suočava sa istim problemom nedostatka vozača – rekao je Grbić.
Ipak, prema njegovim riječima, kada se epidemiološka situacija kod nas i u ostatku Evrope stabilizuje, vozači će nastaviti napuštanje BiH.
- Nakon završetka pandemije ponovo će krenuti talas odlaska vozača, ne samo u Sloveniju, već i Njemačku te ostale zemlje EU – rekao je Grbić.
Da je korona uticala i na potražnju za građevinskim radnicima u Sloveniji, potvrdila je Dragana Vrabičić, predsjednica Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS.
- Zbog zatvorenosti granica, građevinski radnici ne mogu da idu u zemlje EU, gdje su odlazili do prije nekoliko godina, pa čak i do kraja februara ove godine. Odlazili su jer je ovdje nesiguran posao, niske su plate, nisu prijavljeni te je dosta loša zaštita na radu – rekla je Vrabičićeva.
Građevinski radnici, kako Vrabičićeva dodaje, ne mogu raditi od kuće, kao radnici nekih određena zanimanja, pa je građevinarstvo kod nas i dalje aktivno, jer nije došlo do obustave izgradnje objekata.
- Sigurno je da će po završetku pandemije virusa korona i otvaranjem granica doći do velikog talasa odlaska građevinskih ranika u zemlje EU, prvenstveno jer ne očekujemo povećanje plata u BiH – dodala je Vrabičićeva.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.