Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine u četvrtak, 24. marta, održat će vanrednu sjednicu na kojoj će, između ostalog, na dnevnom redu biti i odluka kojom bi se Blok 4 i 5 termoelektrana Tuzla i Kakanj stavili funkcije, čime bi se osigurala stabilnost snabdijevanja električnom energijom u FBiH.
Podsjetimo, Zastupnički dom PFBiH usvojio je odluku i sada su na potezu delegati u Domu naroda.
– Vjerujemo da će delegati imati sluha za sveukupnu situaciju kada je u pitanju snabdijevanja električne energije privrednih subjekata. Zašto su toliko važni ova dva bloka? Elektroprivreda BiH je u novim dostavljenim ugovorima firmama uz dogovoreno povećanje od 20 posto, iz čega su izuzeti male firme i građanstvo, uvrstila dvije stavke koje su veoma nepovoljne za poslodavce.
Prvi, EPBiH traži da im kompanije dostavljaju 20. u mjesecu informaciju koliko im treba struje u narednom mjesecu. Ukoliko se te procjene budu kretale izvan pet posto tolerancije, preduzeća će plaćati visoke penale i onda će struja biti skuplja umjesto 20 i do 40 posto. Drugi veliki problem za kompanije jeste činjenica da je EPBiH ugradila stavku u ugovoru prema kojoj u slučaju ispadanja iz sistema nekog od njenih pogona struja će biti daleko skuplja ako se bude nabavljala u inostranstvu.
Uključivanjem u rad dva bloka u Tuzli i Kaknju prestala bi potreba za ovim spornim stavkama ugovora. Imamo informaciju da je EPBiH već pripremila anekse ugovora u kojima više nema dva člana – kaže za Faktor Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Smailbegović apeluje na delegate da daju zeleno svjetlo. U suprotnom…
– Ako Dom naroda FBiH ne da zeleno svjetlo za Blok 4 i 5, bit ćemo u velikom problemu sa strujom. Evo, prije nekoliko dana zvao me privrednik iz Bihaća koji tražio veću količinu struje naredni mjesec, ali je u međuvremenu ostao bez dobavljača sirovina i morat će platiti velike penale EPBiH. Ipak, vjerujem da će delegati pokazati političku zrelost i dozvoliti stavljanje u funkciju blokove. Živimo u posebnim okolnostima, dešavaju se veliki potresi na tržištu energeneta zbog rata na istoku Evrope. I pojedine evropske države zbog vanredne situacije stavljaju u u pogone termoelektrane – ističe Smailbegović.
Kako kaže, pojedine firme pripremile su tužbe zbog drastičnog povećanja struje za prvih šest dana januara, ali će sačekati kako će se odvijati cijela situacija.
– Pitanje je koliko se malim firmama isplati da tuže EPBiH, šta ako ne dobiju proces? Prema informacijama koje imam, ArcellorMittal Zenica je na pragu dogovora sa EPBiH – naglašava on.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.