Kašalj je najčešće refleksni odgovor koji nastaje podražajem receptora u sluznici ždrijela, grkljana, dušnika, bronhija.
Podražaj na kašalj mogu izazvati strana tijela, čestice prašine, promjene u temperaturi i, kod djece najčešće, nakupljanje sekreta koji nastaje zbog alergije ili upale sluznica disajnih puteva.
Prema zvuku, može se odrediti je li kašalj potaknut sekretom koji se cijedi u ždrijelo ili upalom sluznice dušnika i bronhija. Nerijetko je zahvaćena cijela sluznica disajnih puteva, od nosa do bronhija, pa kašalj ima oba obilježja.
Roditelj, u želji da pomognu djetetu koje kašlje, nerijetko posežu za nekim od sirupa koji se mogu kupiti bez recepta. Postoje sirupi za suhi i nadražajni kašalj i sirupi za iskašljavanje, većinom na biljnoj ili na bazi meda. Djeci mlađoj od godinu ne treba davati nikakav sirup za kašalj. Ukoliko je kašalj jačeg intenziteta, obratite se ljekaru i on će preporučiti odgovarajući lijek.
Vlaženjem zraka, ispiranjem nosa fiziološkom otopinom i uklanjanjem sekreta iz nosa omogućava se prirodni put disanja. Kod svake prehlade potrebno je postaviti dijete u ležeći položaj, s povišenim uzglavljem. Temperatura zraka u prostoriji gdje dijete boravi treba se kretati između 18 i 20 stepeni. Postavljanjem vlažne krpe iznad krevetića ili uz uzglavlje djeteta smanjit će se neugodan osjećaj pečenja i suhoće sluznice.
Za svu djecu preporučuje se pojačati unošenje tečnosti. Time se pojačava vlaženje i čišćenje sluznice disajnih puteva.
Treba paziti kada su u pitanju kapi za nos koje sadrže antibiotik, kortikosteroid i efedrin. Kapi ne mogu riješiti infekciju u nosu, a njihovom primjenom bakterije uglavnom skliznu iz nosa u ždrijelo.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.