Hrvatski premijer Andrej Plenković koji sudjeluje na dvodnevnom sastanku Europske unije u Briselu komentirao je stanje u susjednoj Bosni i Hercegovini, kao i problem ilegalnih migracija kojem je izložena Hrvatska, te druge europske države.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković u izjavi tijekom završnog dana sastanka EU u Briselu osudio je nedavne izjave srpskog člana Predsjedništva BiH i predsjednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, za koje je ocijenio kako vode prema destabilizaciji BiH, te naglasio kako se Hrvatska vlada nastavlja zalagati za cjelovitost i neovisnost BiH.
Dodao je kako se tijekom rasprave u Briselu založio i za legitimnu i ravnopravnu zastupljenost triju konstitutivnih naroda u najvišim političkim tijelima BiH.
Govoreći o situaciji s ilegalnim migracijama na granicama Hrvatske, ali i na vanjskim granicama Europske unije, Plenković je izjavio kako EU nastoji akcijskim planovima pomoći nekolicini država koje nisu njene članice, da na bolji i efikasniji način pristupaju nezakonitim migracijama.
– Jedna od država za koju ćemo posredno prihvatiti akcijski plan je BiH. Čujemo glasove naših kolega s Baltika gdje dirigirano dolaze avioni migranata u Bjelorusiju, nakon toga ih se gura, praktički fizički, prema granicama baltičkih država, da na nezakonit način uđu u EU. To je ono što Hrvatska već godinama doživljava na svojoj granici i mi ćemo istaknuti kako smo pripravni za Šengen, te kako smatramo da se EU najbolje štiti tako da se zaštiti vanjska granica. To je u ovom slučaju grčko-turska i bugarsko-turska granica. Na taj način, iz našega kuta istočnomediteranske, zapadnobalkanske rute bi problema bilo manje – izjavio je Plenković.
Istaknuo je kako hrvatsku granicu čuva 6.500 hrvatskih policajaca, te kako je Hrvatska ispunila sve tehničke preduvjete za Šengen, ocijenivši kako je članstvo Hrvatske u Šengenskom prostoru stvar političke odluke za koju se očekuje kako će biti donesena 2022. godine.
Čelnici država članica EU danas nastavljaju sastanak Briselu raspravom o migracijama i digitalnoj transformaciji.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.