Radni tim Ministarstva obrane Bosne i Hercegovine za analizu koncepta prijema u vojnu službu u Oružane snage BiH prezentirao je finalizaciju prijedloga Zakona o službi OS BiH, čijim bi se zakonskim usvajanjem olakšao prijem u službu OS BiH, omogućio lakši i pravedniji postupak prelaska radnih vojnih osoba u više kategorije službe te pomogla bolja kadrovska popunjenost Oružanih snaga BiH, saopćio je Ured za odnose s javnošću Ministarstva odbrane BiH.
Prezentaciji prijedloga teksta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u OS BiH prisustvovao je ministar odbrane BiH Sifet Podžić sa zamjenicima Mijom Krešićem i Mirkom Okolićem, sekretar MO BiH Muhamed Smajić, pomoćnik ministra odbrane BiH za personal Sead Muratović, načelnik Zajedničkog štaba OS BiH general-pukovnik Senad Mašović sa zamjenicima general-bojnicima Ivicom Jerkićem i Gojkom Kneževićem te generali Tomo Kolenda i Radovan Ilić, kao i ostali visoki dužnosnici MO i OS BiH. U radu stručnog tima učestvovao je i pravni savjetnik NATO Štaba Sarajevo Dario Šikuljak.
Predložene izmjene zakona, propisa i procedura, definirane nakon više radnih sastanaka i stručnih radionica koje je podržao i NATO Štab Sarajevo, obuhvataju osam područja. Pojam kandidata na obuci od sada bi se odnosio samo na eksterne aplikante, odnosno one koji se prijavljuju izvan sistema. Interni aplikanti bi zadržali svoj status radne vojne osobe, što sada nije slučaj.
Redefiniranjem pojma obuke i starosne granice za prijem, kao i određivanjem novih uvjeta u postupku, javni oglas bio bi stalno otvoren i građani bi se mogli prijaviti za službu u OS BiH u svako doba, dok bi se starosna granica za prijam dooficira i oficira podigla na navršenih 39 godina života. Rješavanjem statusa internih kandidata radne vojne osobe u postupku prijema u dooficire i oficire zadržale bi svoje profesionalne ugovore i status do svršetka obuke.
Uređenjem metoda i načina prijema ukinuo bi se uvjet prijema u početnom (najnižem) činu za radne vojne osobe. Time bi se deficitarnim specijalistima omogućio prijem i u višem činu. Predloženim izmjenama bi se uvela nova stanja radnih vojnih osoba i unaprijedile procedere prestanka službe. Također, radni tim zaključuje da ove izmjene Zakona neće zahtijevati bitno povećanje finansijskih izdataka.
U raspravi nakon prezentacije, ministar Podžić je pohvalio prijedloge i čestitao stručnom timu na provednim analizama i finaliziranju prijedloga. Pozvao je sve učesnike procesa da budu i dalje odgovorni u konačnoj pripemi prijedloga za upućivanje u zakonodavnu proceduru.
General Mašović je izrazio uvjerenje da će predložene izmjene biti nov motivacijski faktor i stvoriti takmičarski duh za prevođenje radnih vojnih osoba u više kategorije službe, što će pomoći unaprijeđenju kadrovske popune OS BiH, saopćio je Ured za odnose s javnošću Ministarstva odbrane BiH.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.