Na poziv izdavačke kuće Buybook u Sarajevo sljedeće sedmice dolazi dobitnik Nobelove nagrade za književnost – Orhan Pamuk.
U ekskluzivnom intervjuu za Oslobođenje, Pamuk je govorio o svojim književnim počecima, doprinosu popularizaciji turske književnosti u svijetu i percepciji njegovih romana u Turskoj, ali posebno o romanu “Snijeg”.
“Dominantno osjećanje u romanu “Snijeg” je melanholija, tuga, osjećanje provincijalnosti. Glavni junak Ka ima univerzalne liberalne ideje, a živi u ograničenom, provincijskom mjestu. Svjestan je da neće biti dio historije čovječanstva, da je marginalan, ali pokušava pristupiti dramatičnim savremenim problemima kao što su politički islam, vjerske slobode, prava manjina, položaj vojske u politici, nacionalizam. Svi junaci romana imaju velike ideje i ambicije, žele biti važni u svijetu ali postepeno i s tugom shvataju da je to nemoguće. Stavio sam sebe u pozadinu i dozvolio sam likovima da govore”, kazao je Pamuk za Oslobođenje o romanu koji će biti adaptiran u predstavu u Narodnom pozorištu.
Razumjeti osobu koja drugačije razmišlja
Pamuk kaže da je zadaća pisca da razumije osobu koja drugačije razmišlja, bilo da je u pitanju “islamski fundamentalista, siromah ili najčudniji čovjek kojeg možete zamisliti”.
Posao romanopisca nije da donosi moralne sudove o ljudima koji nisu kao on, nego da uđe u njihov duh i vidi svijet njihovim očima, pojasnio je turski nobelovac.
Pamuk je govorio i o svom odnosu prema političkim čitanjima njegovih romana, o ljubavi prema Istanbulu, koji ovih dana intenzivno fotografiše, novom romanu na kojem radi. A čitateljima i čitateljicama u BiH poručio je da se veoma raduje susretu s njima:
“Ovo će biti moja druga posjeta Sarajevu. Vrlo sam sretan što dolazim, mnogo volim taj grad i tu se osjećam kao kod kuće. Iznimno sam uzbuđen i sretan zbog dobrodošlice”, kazao je Pamuk.
Javni razgovor sa piscem održat će se 25. juna, sa osvrtom na njegov cjelokupni rad, a narednog dana će prisustvovati premijeri predstave “Snijeg”, nastale po njegovom istoimenom romanu, u Narodnom pozorištu.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.