Vijeće Evrope (VE) zatražilo je da Hrvatska zaustavi kolektivno protjerivanje i policijsko nasilje nad ilegalnim migrantima na što već duže vrijeme, upozoravaju nevladine organizacije.
Udruženja koje pomažu migrantima optužuju vladu za nehuman odnos snaga sigurnosti prema migrantima s Bliskog istoka koji preko Hrvatske pokušavaju stići do bogatijih zemalja zapadne Evrope.
Odbacivanje optužbi
Zagreb te optužbe odbacuje, tvrdeći da ima jednu od najobučenijih evropskih policija koja profesionalno čuva hrvatske, a ujedno i vanjske granice Evropske unije.
Komesarka za ljudska prava VE Dunja Mijatović u pismu premijeru Hrvatske Andreju Plenkoviću pozvala je hrvatske vlasti da otvore hitne, učinkovite i nezavisne istrage svih zabilježenih slučajeva kolektivnog protjerivanja i navoda o nasilju nad migrantima, kao i ostalih kaznenih djela poput krađe, te da poduzmu sve nužne mjere kako bi se takvo ponašanje zaustavilo i spriječilo.
Također, pozvala je vlasti da svima koji žele zatražiti azil osiguraju pošten i učinkovit postupak.
Prema UHNCR-u, Hrvatska je od početka 2018. kolektivno protjerala 2.500 migranata. Njih 1.500 prijavilo je da im nije bilo omogućeno zatražiti azil, a 700 se požalilo na premlaćivanje te na krađu novca i mobitela.
Pučka pravobraniteljica Lora Vidović navela je u izvještaju za 2017. da vlada nije odgovorila na njene zahtjeve za informacijama o istragama o policijskom nasilju nad migrantima.
Vladavina prava
Mijatović u pismu premijeru kaže da je svjesna izazova s kojima se Hrvatska susreće, ali ističe da svi napori u upravljanju migracijama moraju biti u skladu s vladavinom prava i obvezujućim međunarodnim pravnim načelima.
– To se posebno odnosi na apsolutnu zabranu mučenja te nehumanog i ponižavajućeg ponašanja ili kažnjavanja prema članku 3. Evropske konvencije o ljudskim pravima te zabranu kolektivnog protjerivanja (članak 4. protokola 4 konvencije) koji se odnosi podjednako i na tražitelje azila i na ilegalne migrante – rekla je Mijatović.
Bježeći pred ratovima, siromaštvom i progonima, ilegalni migranti rutom od Grčke, Albanije te BiH i Srbije pokušavaju preko Hrvatske stići do bogatijih zemalja Evropske unije.
Znamo se nositi s kriznim situacijama
Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske ove je godine zabilježilo 3.200 ilegalnih prelazaka granice, četvrtinu više nego lani.
– Ovo je jedna od najsposobnijih i obučenijih graničnih policija u Evropi. 6.500 ljudi fleksibilnih i profesionalnih. Znamo se nositi s kriznim situacijama – rekao je nedavno ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović.
Vijeće Evrope međunarodna je organizacija 47 država članica šire evropske regije čiji su glavni zadaci jačanje demokratije, zaštite ljudskih prava i pravne države na evropskom kontinentu.
Najveći doseg organizacije sa sjedištem u Strasburu je donošenje Evropske konvencije o ljudskim pravima iz 1950. koja služi kao osnovni pravni dokument Evropskog suda za ljudska prava.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.